یک لباس رباتیکی جدید زندگی روزمره با کیفیت تری را برای سالمندان فراهم می کند.

به گزارش خبرگزاری موج، این فناوری جدیدSuperflexنام دارد که توسط دانشمندان مرکز تحقیقاتیSRI Internationalواقع در آمریکا ارائه شده که نه تنها به سالمندان در انجام هرچه بهتر کارهای روزمره کمک می کند بلکه وسیله کاربردی مناسبی برای آنها در جابجایی هرچه راحت تر محموله های سنگین به شمار می آید.

از ویژگی های این لباس روباتیکی می توان به اصلاح نواقص حرکتی در سالمندان نیز اشاره کرد.

این فناوری به حسگرهای ویژه ای مجهز است که با تکیه بر عملکرد آنها از سبک و سیاق حرکات کاربر به نوعی «آگاهی پیدا می کند» و از آن گذشته میزان نیروی مشخص و مناسبی را در هر لحظه به کار می گیرد تا حرکات فرد استفاده کننده در بهترین شرایط باشد. نتیجه این نوآوری چیزی نیست جز افزایش طول عمر باتری در مقایسه با نمونه هایی که در هر موردی از جمله گام برداشتن یا بالارفتن از پله ها با حداکثر قدرت عمل می کنند.

کارشناسان این لباس رباتیکی را اوج هنرنمایی صورت گرفته در این عرصه به شمار می آورند. آنها به محاسبات آنی صورت گرفته در این لباس اشاره کرده و آن را برگ برنده آن در مقایسه با سایر فناوری های مشابه به شمار می آورند.

با استفاده ازSuperflex، افراد سالمند توانایی بالارفتن از پله ها را همچون سال های قبل پیدا می کنند. از آن گذشته پوشیدن این لباس احتمال بروز حوادثی نظیر سقوط بر روی زمین و کاهش بهره وری در انجام کارهای روزمره را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

در حالی که پوشیدن نمونه پیش ساخته این لباس حدود ۵ دقیقه زمان می برد اما به تن کردن نمونه اصلی(تجاری) آن تنها در دو دقیقه انجام خواهد شد.

پیش بینی می شود قیمت نهایی این لباس در مقایسه با نمونه های مشابه که تا ۴۰ هزار دلار هم تخمین زده می شوند به مراتب کمتر باشد.