مسوول آزمایشگاه فیزیولوژی ورزشی حیوانات دانشگاه آزاد شاهرود از انجام بیش از 10 طرح پژوهشی به‌منظور کشف و شناساندن عوارض جانبی داروهای استروئیدهای آنابولیک در بین جوانان ورزشکار خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، سید جواد ضیاءالحق با اعلام این خبر اظهار کرد: بیش از یک سال است که فعالیت یک مرکز دانش‌بنیان به نام آزمایشگاه فیزیولوژی ورزشی حیوانات در دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود به‌عنوان یک مرکز منحصر بفرد و تنها مرکز فعال این حوزه در کشور آغاز شده است.

عضو هیات علمی گروه تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود در مورد آغاز به‌کار و روند تصویب این آزمایشگاه، گفت: آزمایشگاه فیزیولوژی ورزشی حیوانات در پائیز 93 بنا به درخواست گروه تربیت‌بدنی این دانشگاه و با توجه به نیاز دانشجویان کارشناسی ارشد گرایش فیزیولوژی ورزشی و همچنین دانشکده علوم پزشکی به تصویب رسید و با همکاری معاونت پژوهشی وقت واحد و روند اداری آن آغاز به کار کرد.

 ضیاءالحق با بیان اینکه روند اجرایی این طرح علی‌رغم محدودیت‌های مالی با پشتیبانی دانشگاه روبه‌رو شد، افزود: در اردیبهشت‌ماه 94 این آزمایشگاه توسط استاندار وقت سمنان و جمعی از مسؤولان افتتاح و بهره‌برداری شد.

وی اظهار کرد: آزمایشگاه فیزیولوژی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود به مساحت 100 مترمربع شامل اتاق نگهداری، رختکن و اتاق آزمایش است.

ضیاءالحق تصریح کرد: تجهیزات این آزمایشگاه کاملا از تولیدات داخلی و از طریق نمایشگاه ساخت ایران بر اساس نیازمندی‌های دانشجویان گرایش‌های مختلف خریداری‌ شده است، به‌گونه‌ای که در منطقه و حتی در دانشگاه‌های ملی نیز این محیط یعنی آزمایشگاه حیوانات جهت انجام پروژه‌های ورزشی منحصربه‌فرد است.

وی با تأکید بر کاربردی بودن این آزمایشگاه در تحقیقات علم‌پزشکی افزود: تاکنون دانشجویان متعددی از واحدهای مختلف دانشگاهی از قبیل دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت‌الله آملی از مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد و دکترای عمومی دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود از خدمات این آزمایشگاه استفاده کرده‌اند.

عضو هیات علمی گروه تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های این آزمایشگاه اهتمام مسؤولین در کاربردی کردن پژوهش‌های انجام‌گرفته در آن است، گفت: برای مثال با توجه به شیوع گسترده استروئیدهای آنابولیک میان اقشار متعدد جامعه مخصوصا جوانان و ورزشکاران، تاکنون این آزمایشگاه بالغ‌بر 10 عنوان پژوهشی در این زمینه در جهت شناساندن عوارض جانبی این داروها انجام داده است که در قالب مقالات و همایش‌های متعدد و حتی بازدیدهای مقامات کشوری ارائه‌ شده‌اند و از طرفی با توجه به وجود اساتید علوم پزشکی در شهرستان، پژوهش‌های متعددی در قالب پایان‌نامه‌های دانشجویان پزشکی از قبیل تأثیر داروهای مختلف گیاهی بر کاهش عوارض برخی نارسائی‌ها انجام‌ شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با اتکال به خداوند متعال و همچنین همکاری نیروهای دلسوز، بتوان گرهی از مشکلات جامعه را به‌صورت کاملا عملیاتی و مبتنی بر دانش و آگاهی بازکرده و مصداق بارز علم نافع را ارائه داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج