نتایج تحقیقات جدید نشان داده‌ است که در حقیقت مواد دفع‌کننده کمی وجود دارند که در عمل می‌توانند پشه‌ها را دفع کنند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت نیوز، برخی از مواد دفع‌کننده پشه‌ها در حقیقت آن چیزی که ادعا می‌شود، نیستند. حشرات گزنده از عوامل اصلی شیوع بیماری در طبیعت هستند که هر بیماری اعم از تب زرد و تب دانگ (استخوان‌شکن) تا مالاریا و زیکا را پخش می‌کنند.

اخیرا گروهی از دانشمندان آزمایش‌هایی را شروع کرده‌اند که در آن 11 گونه از مواد دفع‌کننده حشرات پشه‌های تب زرد را دفع می‌کنند. تقریبا تمامی محصولات دفع‌کننده حشرات، مانند اسپری‌ها، دستگاه‌های پوشیدنی و شمع‌های تولید شده از روغن سنبل هندی اثری کم یا غیرقابل تشخیص را به دنبال داشتند.

تنها مواد دی‌ای‌ای‌تی و اسپری اکلیپتوس لیمو بطور کامل این‌کار را انجام می‌دهند. برای انجام این آزمایش، فردی را در انتهای یک تونل بادی قرار دادند تا بعنوان طعمه عمل کرده و چند ده گروه پشه گرسنه را آزاد کرده و هر کدام از 11 محصول دفع‌کننده را بصورت جداگانه امتحان کردند.

محلول اکالیپتوس لیمو با نام تجاری کاتر که یک اسپری حاوی روغن مخلوط اکالیپتوس و لیموست، ظاهرا برای حشرات بسیار تنفربرانگیز بوده، به‌طوری‌که تنها 29.6 درصد آن‌ها به شخص موردنظر نزدیک شدند. اسپری Ben's Tick & Insect Repellent، یک اسپری حاوی 99 درصد ماده دی‌ای‌ای‌تی است که 33.7 درصد و دستگاه پوشیدنی OFF! Clip-on که حشره‌کش متوفلوترین پخش می‌کند، تنها 27 درصد پشه‌ها را دفع می‌کنند. در همین حال دفع‌کننده‌های صوتی پشه و شمع‌های روغن سنبل هندی در عمل بیش از 90 درصد پشه‌ها را دفع می‌کنند که این نتایج بیش از نتیجه 88 درصدی بدست‌آمده در آزمایش است.

به نوشته نویسندگان مجله Insect Science : بیشترین خطر فاحشی که مصرف‌کننده را تهدید می‌کند، اطمینان خاطر کاذبی است که برخی مواد دفع‌کننده در قبال محافظت در برابر پشه تب زرد به مصرف‌کننده می‌دهند درحالی که عملا هیچ تأثیری ندارند. این در حالیست که جمعیت پشه‌ها در آمریکا رو به افزایش است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج