محققان پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ایران با همکاری محققانی از کشور کره‌جنوبی موفق به توسعه‌ نانوپوششی شدند که قادر به جذب امواج فرابنفش برای صنایع پزشکی و الکترونیکی است.

به گزرش خبرگزاری موج، در سال‌های اخیر، تخریب لایه‌ ازون باعث شده که انسان، حیوانات و گیاهان در معرض خطرات بیشتری قرار بگیرند. از آنجایی‌ که تابش اشعه‌ فرابنفش موجب تشکیل رادیکال‌های آزاد می‌شود، قرارگیری طولانی‌مدت پوست انسان در معرض اشعه‌ فرابنفش موجب بروز مشکلاتی برای سلامت پوست نظیر پیری زودرس، آسیب‌های ژنتیکی، قرمز شدن پوست، آکنه و حتی سرطان پوست خواهد شد.

علاوه بر آن اشعه فرابنفش می‌تواند موجب تخریب رنگ‌ها، پوشش‌ها و پلاستیک‌ها شده و از دست رفتن خواص مکانیکی آنها را به دنبال داشته باشد. بنابراین ساخت یک پوشش مقاوم در برابر اشعه‌ فرابنفش می‌تواند موجب کاهش بسیاری از این ضررها شود.

دکتر مرتضی ساسانی قمصری، محقق پژوهشکده فتونیک و فناوری‌های کوانتومی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای از اجرای مطالعاتی در این زمینه با هدف تولید لایه‌ نانوساختار و زیست سازگار از یک ماده ارزان قیمت خبر داد و گفت: هدف ما این است  که این لایه نانوساختار بتواند به ‌صورت طولانی‌مدت در برابر اشعه‌ فرابنفش مقاومت کند و خواص جذب و انعکاس آن تقریباً بدون تغییر باقی بماند.

وی ادامه داد: بر این اساس در این طرح لایه‌ نازک نانوساختاری از اکسید روی تولید شده است که می‌توان آن را به ‌آسانی بر روی هر زیرلایه‌ای قرار داد. ضمن اینکه خواص نوری آن در مقایسه با موارد مشابه با توجه به هزینه‌ ساخت و مشکلات تکرارپذیری در فرایند ساخت، برتری نسبی دارد.

ساسانی قمصری با اشاره به نقش فناوری نانو در این طرح توضیح داد: لایه‌ تولیدشده در این پژوهش هم از لحاظ ضخامت و هم از لحاظ ریزساختار در گروه لایه‌های نانویی قرار می‌گیرد. این موضوع باعث شده است که لایه ضمن دارابودن شفافیت لازم، اشعه‌ فرابنفش را جذب کند.

به گفته وی، معمولا ساختار فیلم‌های نانوساختار با دریافت انرژی فرابنفش از حالت نانویی انحراف پیدا می‌کند و با افت خواص مواجه می‌شویم. اما لایه‌ تولید شده در این پژوهش از کیفیت بهتری برخوردار بوده و به خوبی در مقابل این پرتوهای مخرب مقاومت می‌کند.

این محقق در خصوص مراحل و روند تهیه و ارزیابی این لایه اظهار کرد: برای تهیه‌ لایه مناسب از روش آسان و در دسترس لایه‌نشانی غوطه‌وری استفاده شده است. تنظیم شرایط و بهینه‌سازی لایه ایجادشده مرحله‌ بعدی بود. در نهایت تأثیر اشعه‌ فرابنفش روی خواص نوری و رشد دانه‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

محقق این طرح خاطرنشان کرد: کاربرد این پوشش‌ها در صورت تولید در مقیاس صنعتی، در صنایعی از قبیل صنایع غذایی، صنایع پزشکی و صنایع الکترونیک خواهد بود.

نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری دکتر مرتضی ساسانی قمصری از محققان پژوهشکده فتونیک و فناوری‌های کوانتومی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، ساناز علمداری همکار تحقیقاتی پژوهشکده فتونیک و فناوری‌های کوانتومی و همکارانی از کشور کره جنوبی بوده است، در International Journal of Nanomedicine با ضریب تأثیر 4.38 منتشر شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج