احکام مربوط به علم و فناوری در برنامه ششم در جلسه کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری موج، جلسه ۲۴۲ کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

این جلسه به بررسی احکام مربوط به علم و فناوری مندرج در لایحه برنامه ششم توسعه(موارد مرتبط با حوزه علم و فناوری) اختصاص داشت.

پیشنهادهای اعضای کمیسیون پس از ارائه به مجلس شورای اسلامی دسته بندی شد که اهم این پیشنهادها می توان به تعامل با دانشگاه‌های بین‌المللی با نظر به توسعه کیفی و استفاده از تجربیات نهادهایی مانند جامعه المصطفی(ص) اشاره کرد.

اختصاص بخشی از هزینه‌های دستگاه‌های اجرایی برای امور پژوهشی و فناوری، ثبت پروژه‌های پژوهشی و فناوری دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه در سامانه «سمات» و برنامه ریزی به منظور ایجاد زمینه برای حمایت مالی از شرکت‌های دانش‌بنیان و مؤسسات پژوهش و فناوری مستقر در پارک‌های علم و فناروی توسط بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری حداقل ۵۱ درصد از دیگر پیشنهادات این جلسه بود.

برخی از اعضا نیز به تدوین مدل بومی محاسبه هزینه‌کرد تحقیق و توسعه جهت تحقق سهم اعتبارات پژوهشی دولتی به میزان ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی، توجه به همسان‌سازی افزایش سهم اعتبارات پژوهشی با میزان رشد اقتصادی، ساماندهی نظام مالکیت فکری در راستای اجرای نقشه جامع علمی کشور و ایجاد نهاد دادرسی تخصصی علم و فناوری توسط قوه قضائیه اشاره کردند.