محققان در یک مرکز علمی ایتالیا ربات انسان نمایی ساخته اند که حالا عضوی از کارکنان آن است.

به گزارش خبرگزاری موج، این فناوری جدید در مرکز تحقیقاتی و فناوریIITایتالیا ارائه شده و در زمره یکی از پیشرفته ترین ربات های انسان نمای ساخته شده در جهان قرار دارد.

این رباتR۱نام دارد و ۱۶ ماه زمان صرف ساخت آن شده است. تیمی متشکل از ۲۰ دانشمند، تکنسین و مهندس به سرپرستی پروفسور جورجیو متا این فناوری جدید را ارائه کرده اند.

آنها معتقدند که این ربات در نهایت به عنوان بهترین پیشخدمت به کار گرفته خواهد شد.

پروفسور متا در خصوص این نوآوری گفت:R۱ربات انسان نمایی است که با تمرکز بر مقرون به صرفه بودن و برخورداری از ویژگی های مؤثر طراحی و ساخته شده است.

یکی از مهم ترین کاربردهای این ربات انسان نما کمک به افراد معلولی است که دچار ناتوانایی های حرکتی هستند.

ایده نهفته در پس این ربات جدید، طراحی و ساخت نسخه مقرون به صرفه تری از روبات انسان نمایiCubبوده است که هم اکنون به عنوان پلت فورم بسیاری از ربات های مشابه در آزمایشگاه های سراسر جهان به کار گرفته می شود.

رباتR۱با ۱.۲۵ سانیتمتر قد هم اندازه یک نوجوان بوده و تنها ۵۰ کیلوگرم وزن دارد.

نکته جالب اینجاست که این ربات به جای پا، سوار بر چرخ است. نیمی از مواد تشکیل دهنده این ربات پلاستیک و نیمی هم فیبر کربنی و فلز است و این درحالی است که کل ساختار ربات انسان نمایiCubفلز است.

کار ساخت بخش سخت افزاری این ربات تمام شده و مدتی است فرایند ساخت نرم افزار آن هم آغاز شده است. مهندسان این پروژه آن را به گونه ای ساخته اند که از طریق کنترل از راه دور هدایت می شود. دوربین های تعبیه شده در سر این ربات در واقع چشمان آن هستند.

پیش بینی می شود نخستین سری از ربات هایR۱در قالب فروش تجاری طی ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده آماده شود.