معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: در حال حاضر بیش از ۹۸ داروها در داخل کشور تولید می‌شوند که بخش عمده‌ای از آن داروهای بیوتک است.

به گزارش خبرگزاری موج، سورنا ستاری به مناسبت هفته دولت صبح امروز در بازدید از یکی از شرکت دانش بنیان در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار داشت: ما درحوزه بیوتکنولوژی قابلیت‌های فوق العاده‌ای داریم و در این زمینه می‌توانیم کسب و کارهای نوین را سامان دهیم.در حال حاضر بیش از ۹۸ درصد داروها در داخل کشور تولید می‌شوند که بخش عمده ای از آن داروهای بیوتک است.

وی ادامه داد: این داروها به علت ارزش افزوده و قیمت های بالا قابلیت اقتصادی بالایی دارند ضمن اینکه تولید داخل آن کاهش هزینه‌ قابل توجهی را نیز برای بیمار به همراه دارد. هم اکنون نیز حدود یک هفتم کاهش هزینه‌ها بدون در نظر گرفتن بیمه در تولید داخل در حال اتفاق افتادن است.

ستاری با بیان اینکه هم اکنون در کشور دانشجویان فوق العاده، دانشگاه‌های خوب و انجمن‌های علمی فعالی داریم، افزود: تقریبا قدیمی‌ترین انجمن‌های علمی فعال در حوزه بیوتک مشغول هستند و سبقه طولانی در این حوزه داریم.

معاون علمی رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: ‌ بحثتجاری سازی محصول یکی از بحث‌های جدی است که دنبال آن هستیم. در این راستا چند سالی است که صادرات خوبی به کشورهای اطراف از جمله روسیه داریم و در آینده نزدیک به اروپا صادرات خواهیم داشت،کهدر حوزه داروهای بیوتک نیز این اتفاق خواهد افتاد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شرکت‌های فعال در بیوتکنولوژی خصوصا در حوزه دارو، شرکت‌های فوق العاده‌ی اقتصادی هستند و تقریبا مارجین سودشان بیش از ۴۰ درصد است و این نشان می‌دهد که قابلیت فوق العاده‌ای هم در حوزه تجهیزات و هم حوزه دارو وجود دارد.

ستاری بیان کرد: اخیرا ۵ دارو در کشورهای روسیه، قزاقستان… درمجموعهCISثبت شده است و ۹ دارو در عراق در حال ثبت شدن است. همچنین اخیرا توافق نامه هایی نیز برای ایجاد سایت مشترک در مالزی وترکیه امضا شده است. در این همکاری‌ها ما پولی در این سایت‌های مشترک نمی‌گذاریم و هزینه از طرف مقابل می‌آید و ما فقط تکنولوژی ساخت داروهای بیوتک را در اختیارشان قرار می‌دهیم. برای شرکت‌های ما هم این موضوع، یک موضوع جدیدی است چون در هر حوزه‌ای باید کارآزمایی بالینی شود، ‌ استاندارهای خاصی می‌خواهد که تا به حال در حوزه صادرات با آن آشنایی نداشته‌ایم. ولی اتفاقات فوق العاده‌ای دراین زمینه افتاده است؛ یعنی اگر از این شرکت ها بپرسید که حجم صادراتشان چقدر بوده است و به چه شکلی در حال افزایش است پاسخ آنها نشان می‌دهد که ما یک بازار فوق العاده هم در صادرات و هم در زمینه بازار داخل داریم.

ستاری در پایان بااشاره به اینکه صندوق زیست فن آوری و صندوق نوآوری شرکت‌های نوپا را پوشش می‌دهد و ازاین شرکت ها حمایت می‌کنند گفت: شرکت‌های بزرگ داروسازی هم آنهایی که قدیمی تر هستند و هم آنهایی که با تکنولوژی وایده‌های جدید مشغول به کار هستند عمدتا در استان البرز متمرکز هستند که این نشان می‌دهد پتانسیل فوق العاده ای در این استان وجود دارد.