۲۵ سال پیش در چنین روزهایی مصادف با ۲۳ آگوست سال ۱۹۹۱ تیم برنرز لی محقق انگلیسی شاغل در سوئیس ناگهان دسترسی عموم مردم جهان را به وب ممکن کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ونچربیت، تور گسترده جهانی یا همان World Wide Web در ابتدا بسیار کوچک و ابتدایی بود و کاربران اندکی داشت، اما حالا با گذشت ۲۵ سال وب تقریبا تمامی جنبه های زندگی ما را تغییر داده و در مواردی رفاه و در مواردی مشکلات و دردسرهای جدی را به همراه آورده است.

اختراع تیم برنرز لی در آزمایشگاه سرن جنبه هایی متنوع و پیچیده داشته و لذا قضاوت در مورد آن ساده نیست. برخی سرمایه گذاران با استفاده از وب به ثروت های سرشاری دست یافته اند. اما از سوی دیگر وب برخی صنایع سنتی را سرنگون کرده و برخی دیگر را رونق داده است.

همچنین وب به همه شهروندان عادی امکان داده تا نظراتشان را ابراز کنند. هر چند امروزه برای دستکاری افکار عمومی هم به طور گسترده ای از توانمندی های وب و فضای مجازی استفاده می شود.

بر اساس آمار Internet Live Stats تعداد وب سایت های فعال بالغ بر ۱٫۰۷ میلیارد مورد است که البته ۷۵ درصد از آنها فعال نیستند. تعداد صفحات وب نیز به بیش از ۴٫۷۳ میلیارد مورد می رسد. تعداد کاربران اینترنت نیز برابر با تقریبا نیمی از جمعیت جهان یا حدود ۳٫۴ میلیارد نفر است.

اگر دوست دارید به اولین وب سایت جهان سر بزنید می توانید به آدرس http: / / info. cern. ch / hypertext / WWW / TheProject. html مراجعه کنید. در این سایت اطلاعات اولیه ای در مورد WorldWideWeb(W۳) در دسترس است.