نخستین آزمایش فناوری تماس تلفنی بر بستر نسل چهارم موبایل(VoLTE) در ایران انجام شد.

به گزارش خبرگزاری موج، اپراتور ایرانسل اعلام کرد: برای نخستین بار در ایران، تست فناوری انتقال صدا بر بستر نسل چهارم تلفن همراه(VoLTE) را با موفقیت به انجام رسانده است.

فناوری انتقال صدا بر بستر نسل چهارم تلفن همراه(Voice over LTE) یک فناوری بر پایه استانداردGSMAاست که برای پشتیبانی از مکالمه صوتی در شبکه۴G / LTEضروری است. این فناوری تجربه مکالمه صوتی با کیفیت بالاتری را برای مشترک به ارمغان می‌آورد و امکان استفاده همزمان از صوت و دیتا را فراهم می‌کند.

استفاده از بسترVoLTEمکالمه صوتی با کیفیت و سرعت بالا را برای کاربران امکان‌پذیر می‌کند که تفاوت قابل ملاحظه‌ای با مکالمه بر بستر شبکه‌های نسل قدیمی‌تر تلفن همراه(۲Gو۳G) دارد.

همچنین برخلاف شبکهLTE، مشترکان می‌توانند در هنگام مکالمه صوتی بر بسترVoLTE، از خدمات شبکه نسل چهارم اینترنت همراه(۴G / LTE) نیز استفاده کنند. در شبکه‌هایLTEامکان مکالمه صوتی وجود ندارد و گوشی تلفن همراه در زمان برقراری تماس صوتی معمولا به شبکه۳Gسوئیچ می‌کند.

فناوریVoLTE در زمره فناوری‌های جدید ارتباطات بی‌سیم است که اولین بار در سال ۲۰۱۴ در شرق آسیا و آمریکا به بهره‌برداری رسیده و کمتر از دو سال پس از آن، ایرانسل نیز آن را با موفقیت آزمایش کرده است.