از سال ۱۹۰۰ تاکنون پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه فناوری‌های رایانه ای پدید آمده و به طور کلی در ۷۰ سال گذشته دنیای فناوری دارای تحولات شگرفی شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از تک‌رادار، در این مطلب قصد داریم ده مورد از بزرگترین لحظات تاریخی در عمر رایانه‌ها را به اطلاع تان برسانیم.

۱ - سال ۱۹۳۹: نبوغ عجیب آلن تورینگ

آلن تورینگ که در سال ۱۹۱۲ در پدینگتون لندن به دنیا آمد، یک میراثقابل توجه در صنعت کامپیوتر از خود برجای گذاشته است.

تورینگ به عنوان پدر علم محاسبه نوین و هوش مصنوعی شناخته شده و مهم‌ترین جایزه علمی رایانه به افتخار وی جایزه تورینگ نام گرفته ‌است.

وی دارای نشان ویژه سلطنتی انگلستان و نیز عضو پیوسته کالج سلطنتی بود.

تورینگ به کمک ماشین تورینگ فورمولاسیون مؤثری برای روش الگوریتم و محاسبه تهیه کرد و با کمک آزمایش تورینگ، توانست سهم مؤثر و محرکی در زمینه هوش مصنوعی ارائه کند.

در سال ۱۹۳۹، تورینگ و همکارانش موفق به ساخت دستگاهی به نام انیگما(Enigma) یا " بامب " شدند که برای رمزنگاری و رمزگشایی پیام‌های محرمانه آلمان‌ها به کار می‌رفت.

۲ - سال ۱۹۴۱: اولین ماوس

مفهوم " ماوس "(mouse) در سال ۱۹۴۱ پدید آمد، هر چند اولین ماوس در سال ۱۹۶۸ اختراع شد.

در سال ۲۰۰۳، استاد سابق بریستول به نام رالف بنجامین ادعا کرد که او خالق اصلی یک دستگاه ماوس مانند بوده است.

این دستگاه که' ball tracker 'نام داشت در سال ۱۹۴۶ توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا به ثبت رسید. این دستگاه یک توپ فلزی بود که بین چرخ‌هایی می‌چرخید و مختصات را به یک سیستم رادار ارسال می‌کرد.

با این حال تا چند دهه بعد این فناوری عمومی نشد. داگلاس انگلبارت و تیمش که از محققان دانشگاه استنفورد بودند یک جعبه چوبی ساختند که بر روی دو چرخ قرار گرفته و اطلاعات حرکتی را به رایانه ارسال می‌کرد.

انگلبارت و تیمش سپس در سال۱۹۶۸یک ماوس چوبی ساختند.

۳ - سال ۱۹۷۱: پردازش میکروپروسسوردر ابتدا اندازه رایانه‌ها بسیار بزرگ بود اما با گذشت زمان تمایل به ساخت و استفاده از رایانه‌هایی با اندازه کوچک بیشتر شد تا جایی که کار به ساخت ریزپردازنده‌ها رسید.

شرکت اینتل اولین واحد پردازش مرکزی((CPUدر اندازه میکرو را در سال ۱۹۷۱ ساخت.

ریزپردازنده‌ ۴۰۰۴ در اواخر سال ۱۹۷۱ معرفی شد. اصطلاح ریزپردازنده در زمان معرفی ۴۰۰۴ هنوز به وجود نیامده بود و اندکی بعد از معرفی این محصول به بازار، برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت.

۴۰۰۴ از سال ۱۹۷۱ تا سال ۱۹۸۱ تولید ‌شد و علاوه بر اینکه اولین پردازنده‌ای محسوب می‌شود که به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت، اولینCPUکاملی بود که بر روی یک تراشه قرار داشت. این تراشه در پوششی سرامیکی و ۱۶ پین قرار داشت.

این پردازشگر می‌تواند چهار بیت داده را در هر میزان زمانی پردازش کند. تنها سه سال بعد، اینتل ۸۰۰۸ با بهره‌مندی از ۳۵۰۰ ترانزیستور به عنوان جایگزینی برای ۴۰۰۴ معرفی شد.

۴ - سال ۱۹۷۴: رایانه‌های همراه

رایانه‌های همراه بیشتر از سی سال نیست که در دسترس قرار گرفته‌اند و در گذشته لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها به شکل کنونی و با این طراحی و وزن نبودند. رایانه آزبورن اولین رایانه قابل حملی بود که به موفقیت تجاری رسید و عمومیت پیدا کرد. این رایانه در آوریل ۱۹۸۱ عرضه شد.

آزبورن باعثپدید آمدن انقلابی در زمینه رایانه‌های همراه شد.

با گذشت زمان و علاقمندی به رایانه‌های شخصی همراه، تنوع در طراحی و ساخت این رایانه‌ها نیز بیشتر شد که از شرکت مایکرو سافت و اپل می‌توان به عنوان پیشگامان این عرصه یاد کرد.

۵ - سال ۱۹۸۴: تولد مکینتاش

در سال ۱۹۸۴ شرکت اپل دست به ساخت رایانه شخصی مکینتاش زد. پروژه مکینتاش از اوایل سال ۱۹۷۹ به وسیله جف راسکین، کارمند اپل آغاز شد.

۶ - سال ۲۰۰۵: اپل و اینتل

پاور پی‌سی(PowerPC) ریزپردازنده‌ای است که در سال ۱۹۹۱ به بازار آمد. این پردازنده محصول مشترک شرکتهای اپل، آی بی ام و موتورولا است. پاور پی‌سی در ابتدا برای کامپیوترهای شخصی طراحی شده بود و از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۶ −پیش از آن که اپل به پردازنده‌های اینتل روی آورد − در کامپیوترهای شخصی مکینتاش، محصول اپل استفاده می‌شد.

۷ - سال ۲۰۰۲: ظهور فناوری هایپرتردینگ HyperThreading

در سال ۲۰۰۲ شرکت اینتل تکنولوژیHyperThreadingرا پدید آورد. این تکنولوژی با استفاده بهتر و کامل‌تر از منابع موجود پردازنده می‌تواند تعداد محاسبات روی هر کدام از هسته های پردازنده را افزایش داده و باعثکارایی بیشتر و بهتر سیستم در مواقع لزوم گردد. به لحاظ افزایش کاراییHTسرعت توان عملیاتی پردازنده را نیز بالا برده و با سرعت بخشیدن به محاسبات باعثبهتر اجرا شدن برنامه ها می‌گردد

بعدها در سال ۲۰۱۵ این شرکت موفق به ساخت پردازندهSkylakeشد که هم از نظر سرعت پردازش و هم توان مصرفی، از پردازنده های قبلی بسیار بهتر بود.

۸ - سال ۲۰۰۶: خرید ATI توسط AMD

۸٫ای‌ام‌دی(Advanced Micro Devices) شرکت آمریکایی سازنده انواع پردازنده است، که در سال ۱۹۶۹ توسط جری ساندرز تاسیس شد. ای‌ام‌دی رقیب اصلی شرکت اینتل محسوب می‌شود.

شرکت ای‌تی‌آی سازنده کانادایی پردازنده‌های گرافیکی در سال ۲۰۰۶ میلادی توسط ای‌ام‌دی خریداری شد و هم‌اکنون به‌عنوان زیرمجموعه این شرکت فعالیت می‌کند. با ادغام این دو شرکت تحول شگرفی در صنعت رایانه پدید آمد.

۹ - سال ۲۰۱۳: دوره کنسول‌ها۹٫آتاری ۲۶۰۰(Atari۲۶۰۰) نام اولین کنسول دستگاه‌های بازی ویدئویی است که در اکتبر ۱۹۷۷ توسط شرکت آتاری عرضه شد. این دستگاه دارای یک حافظه ۱۲۸ بایتی بود و بازی‌های آن روی کارتریج(نوار یا فیلم) عرضه می‌شدند.

پلی‌استیشن(PlayStation) کنسولی ۳۲ بیتی است که برای اولین بار در دسامبر سال ۱۹۹۴ توسط شرکت سونی به بازار عرضه شد.

بعدها با قدیمی شدن نسل اول پلی‌استیشن، ایکس باکس به بازار آمد اما با وجود داشتن مشخصات بهتر، پلی استیشن ۲ طول عمر بیشتری نسبت به این دستگاه جدید داشت.

کمی بعد و در سال ۲۰۰۵ ایکس‌باکس ۳۶۰(Xbox ۳۶۰) در تاریخ وارد بازار شد، در ابتدا تیم توسعه‌دهنده کنسول‌های بازی در شرکت مایکروسافت تصمیم داشت کنسولXBOX۳۶۰ را با نام زنون(Xenon) یا ۲XBOXبه بازار معرفی کند، اما شرکت مایکروسافت برای این ‌که طیف اثرگذاری این محصول را بیشتر برای مردم نمایان کند، نام ایکس‌باکس ۳۶۰ را بر آن نهاد.

۱۰: سال …: هوش مصنوعی

در پایان باز هم به آلن تورینگ بازمی‌گردیم.

وی موفق به طراحی آزمونی شد که به آن لقب آزمون تورینگ را دادند. آزمون تورینگ روشی برای سنجش میزان هوشمندی ماشین است. آزمون به این صورت انجام می‌گیرد که یک شخص به عنوان قاضی، با یک ماشین و یک انسان به گفتگو می‌نشیند و سعی در تشخیص ماشین از انسان دارد. در صورتی که ماشین بتواند قاضی را به گونه‌ای بفریبد که در قضاوت خود دچار اشتباه شود، توانسته است آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد.

برای اینکه تمرکز آزمون بر روی هوشمندی ماشین باشد و نه توانایی آن در تقلید صدای انسان، مکالمه تنها از طریق متن و صفحه کلید و نمایشگر کامپیوتر صورت می‌گیرد.

تست تورینگ یک تست از توانایی ماشین برای نمایش دادن رفتاری هوشمندانه شبیه به انسان است. آزمون تورینگ در سال ۱۹۵۰ توسط آلن تورینگ، ریاضیدان انگلیسی مطرح گردید. از نظر تورینگ، پرسش «آیا ماشین‌ها می‌توانند تفکر کنند» بی‌معنی‌تر از آن بود که بتوان پاسخ روشنی به آن داد. چرا که نمی‌توان تعریف مشخصی برای تفکر ارائه داد. بنابراین تورینگ پرسش را به این صورت مطرح نمود: آیا می‌توان ماشینی ساخت که آزمون تورینگ را پشت سر بگذارد؟

هم اکنون دو نسخه مختلف از این آزمون وجود دارد: آزمون استاندارد تورینگ، و آزمون تقلید.