رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از رشد ۱۱٫۵ درصدی ایران در رشد کمیت تولید علم در سال ۲۰۱۵ خبر داد

به گزارش خبرگزاری موج، دکتر دهقان در نشست خبری که در دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد، افزود: براساس اطلاعات به دست آمده از پایگاه استنادی وب آو ساینس در تاریخ دوم شهریور و مقایسه کمیت تولید علم ۲۵ کشور دنیا که بیشترین کمیت تولید علم را در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ تولید کرده‌اند نشان می‌دهد که ایران از لحاظ رشد کمیت تولید علم در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ با یک پله صعود به جایگاه دوم دست یافت.

وی با تاکید بر اینکه ۲۵ کشور دنیا دارای بیشترین میزان کمیت تولید علم هستند اظهار کرد: این کشورها شامل آمریکا، چین، انگلستان، آلمان، ژاپن، فرانسه، ایتالیا، کانادا، هند، استرالیا، اسپانیا، کره جنوبی، برزیل، هلند، روسیه، سوییس، ترکیه، لهستان، ایران، سوئد، تایوان، بلژیک، دانمارک، اسکاتلند و اتریش است.

دهقان اضافه کرد: ایران در سال ۲۰۰۰ تنها یک دهم درصد تولید علم جهان را در اختیار داشته که این میزان در سال ۲۰۱۰ به ۱٫۱ درصد، در سال ۲۰۱۵،۱٫۴ درصد و در سال ۲۰۱۶،۱٫۸ درصد رسیده است.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام میزان تولیدات علمی ایران را در سال ۲۰۱۴،۳۱ هزار و ۹۳۱ مدرک ذکر کرد که این میزان در سال ۲۰۱۵،۳۵ هزار و ۶۱۶ مقاله رسیده است و ادامه داد: این عدد نشان می دهد که ایران ۱۱٫۵ درصد رشد کمیت تولید علم در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ داشته است.

به گفته وی کشور سوئد بعد از ایران ۳۵ هزار و ۴۵۲ مقاله و کشور تایوان با ۳۳ هزار و ۷۵۷ مقاله رتبه‌های بعدی ایران از لحاظ رشد تولیدات علمی قرار دارند.

دهقان با تاکید بر اینکه تعداد کل مقالات ایران که در کنفرانس‌های بین المللی ارائه شده است کاهش یافته، ‌ خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۰ به ازای هر ۱۰۰ مقاله ارائه شده، حدود ۲۵ درصد مقالات به کنفرانس‌های بین المللی عرضه شده است که این میزان در سال ۲۰۱۵ به ۴ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه هرچند که ایران از لحاظ رشد تولیدات علمی روند رو به رشدی داشته است اضافه کرد: این در حالی است که به دلیل مشکلات ایجاد شده در فضای بین المللی تعداد مقالات دانشمندان ایرانی در کنفرانس‌های بین المللی کاهش یافته که این امر بر کاهش رتبه ایران در حوزه دیپلماسی علمی منجر خواهد شد.

به گفته رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از تعداد کل مقالات بین المللی ایران، در سال ۱۳۹۰،۱۵ درصد آن به کنفرانس‌های بین المللی ارائه شده بود که این آمار در سال جاری به کمتر از ۴ درصد کاهش یافته است.

دهقان همچنین رتبه ایران در شاخص دیپلماسی علمی را ۳ درصد اعلام کرد.