شرکت ای آر ام بعد از فتح بازار تراشه های همراه قصد دارد دنیای ابررایانه ها را هم فتح کند و به همین منظور تراشه ویژه ای را در دست طراحی دارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از کامپیوتر ورلد، تا به حال سابقه نداشته که این شرکت انگلیسی تراشه ای برای استفاده در ابررایانه ها طراحی کند، زیرا این بازار بازاری خاص و منحصر به فرد است، اما حالا ای آر ام با طراحی تراشه تازه خود قصد دارد حضور خود را در دنیای رایانه تحکیم کند.

انتشار این خبر چند هفته پس از آن صورت می گیرد که شرکت ژاپنی سافت بانک از خرید آی آر ام به قیمت سرسام آور ۳۲ میلیارد دلار خبر داد. کارشناسان انتظار داشتند که این خرید منجر به حضور ای آر ام در بازار طراحی تراشه های سرور و اینترنت اشیا شود، اما ساخت تراشه های قابل استفاده در ابررایانه ها توسط کمتر کارشناسی پیش بینی شده بود.

ای آر ام با ورود به این بازار به نبرد غول هایی همچون اینتل، آی بی ام و دیگر سازندگان تراشه های مورد استفاده در ابررایانه ها می رود. هم اکنون برای ساخت تراشه هایی تلاش می شود که سرعت عملکرد ابررایانه ها را تا حد یک اگزافلاپ(معادل یک میلیون تریلیون محاسبه در ثانیه) ارتقا دهند. اینتل، ان ویدیا و آی بی ام سه شرکتی هستند که در این زمینه تلاش می کنند.

انتظار می رود اولین ابررایانه ساخته شده با استفاده از تراشه های ساخت ای آر ام در ژاپن عرضه شود. اما هنوز زمانی برای این امر اعلام نشده است.