رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر گفت: پرداخت نشدن تسهیلات ارزان قیمت به بازرگانان، نبود پشتوانه های صادراتی، و سیاه نمایی از کشور عراق از دلایل افت صادرات به کشور عراق است.

به گزارش خبرگزاری موج از خوزستان، سید احمد حسینی فر در نشست هم اندیشی مسئولان بخش دولتی و خصوصی با موضوع بررسی مشکلات مرز شلمچه، که در سالن جلسات اتاق بازرگانی خرمشهر برگزار شد، اظهار کرد: اگر بخواهیم در صادرات کالاهای غیر نفتی به توسعه برسیم باید از کشور ترکیه الگو گرفت و زمینه را برای صادرات هموار کرد.

وی اعمال عوارض برای صادرات یونجه را نمونه ای از موانع توسعه صادرات در مرز شلمچه دانست و گفت: باید به استان خوزستان اجازه کشت یونجه داده شود. اعمال عوارض۴۰۰ تومانی برای هر کیلو یونجه و استفاده نکردن از آب برای کشت و صادرات، هم مانع سبز شدن زمین های زراعی شده و هم جلوی توسعه صادرات را گرفته است.

حسینی فر بیان کرد: چرا باید از قاره های دیگر یونجه به حوزه خلیج فارس صادر شود در صورتی که امکان کشت و صادرات در کشور فراهم است و می طلبد تمهیدات ویژه ای در امر عوارض محصولاتی همچون یونجه اتخاذ شود.

رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر اشاره ای به برخی دیگر از مشکلات صادرات به عراق پرداخت و اظهار کرد: پرداخت نشدن تسهیلات ارزان قیمت به بازرگانان، نبود پشتوانه های صادراتی، و سیاه نمایی از کشور عراق از دیگر دلایل افت صادرات به کشور عراق است.

وی با بیان اینکه از توسعه کالاهای غیر نفتی غافل بوده ایم، افزود: در مرز شلمچه مشکلاتی در بحثساختار و زیر ساخت وجود دارد و باید پذیرفت که پول های ملی هدر رفته اما کاری انجام نشده است.