رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد گفت: اولین اقدام در دوره مدیریتی جدید اتحادیه مشاوران املاک مشهد در بحث صدور پروانه‌ها بود و ۷۲۰ مورد فعال فاقد پروانه صنف املاک پروانه‌دار شدند.

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد، علی مرادزاده گفت: اولین اقدام در دوره مدیریتی جدید اتحادیه مشاوران املاک مشهد در بحث صدور پروانه‌ها بود و ۷۲۰ مورد دفتر املاک فاقد پروانه صنف پروانه‌دار شدند.

وی در نشستی خبری با خبرنگاران اظهار کرد: اتحادیه مشاوران املاک و خودروسازان مشهد از سال ۴۰ فعال شد و از سال ۴۸ مستقل شد و تاکنون ۱۲ دوره مدیریتی داشته و در ۱۳ آبان ماه امسال هیئت مدیره جدید انتخاب شد و از ۲۴ آبان ماه فعالیت خود را آغاز کرد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد افزود: اولین اقدام در دوره مدیریتی جدید اتحادیه مشاوران املاک مشهد در بحث صدور پروانه‌ها بود و ۷۲۰ مورد فعال فاقد پروانه صنف املاک پروانه‌دار شدند.

مرادزاده با بیان اینکه تا سال ۸۵ تعداد ۳۳۰۰ عضو داشتیم، خاطرنشان این تعداد در سال ۸۶ به ۷ هزار عضو رسید و در سال ۹۶ به ۱۲ هزار عضو رسید.

صدور مجوز ثبت دفتر املاک برای بانوان آزاد شد

وی تصریح کرد: از سال ۸۷ تاکنون صدور مجوز برای بانوان ممنوع بود که این ممنوعیت به تازگی برداشته است و ۳۰۰ خانم که از همان سال استندبای بودند در نوبت صدور مجوز قرار گرفتند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد تاکید کرد: از مجموع ۱۲ هزار عضو ۵۷۰۰ نفر از آن‌ها فعال هستند و علت آن مباحث رکود، مالیات، گرانی و عدم درخواست‌های مردمی بوده است و به جهت فعال بودن کلیه واحدها به دنبال تعاملاتی با قوه قضائیه، مالیات و دارایی، شهرداری، اتاق اصناف، اداره اماکن، سازمان بازرگانی و دیگر مجموعه‌های مرتبط هستیم.

مرادزاده با بیان اینکه جایگاه این صنف در دنیا چهارم است، گفت: اما جایگاه صنف مشاوران املاک در کشور جزو رده‌های آخر است و متاسفانه فعالیت‌های غیرمجاز بی‌اعتمادی‌هایی را ایجاد کرد.

وی گفت: برخورد با املاک غیرمجاز براساس ماده‌های ۲۷ و ۲۸ انجام می‌شود که شامل عدم تمدید جواز، عدم اعلام جابه‌جایی، دریافت وجه غیرقانونی و کمیسیون اضافه و غیره بوده و واحدهای متخلف پلمب می‌شود و هفته‌ای سه روز جلسات کمیسیون رسیدگی به شکایات را داریم که به ۱۵ تا ۲۰ شکایت رسیدگی می‌شود و اکثر پرونده‌ها در خود مجموعه بسته می‌شود و تنها تعدادی محدود به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود.

ثبت هر نوع قرارداد دستی ممنوع بوده

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد افزود: موضوع مالیات خانه‌ها برعهده سازمان مربوطه است، اما خودمان به دنبال پیگیری‌هایی در جهت پرداخت مالیات‌های عادلانه هستیم.

مرادزاده با اشاره به نصب علامات صنفی در واحدها، گفت: نصب این علامات در واحدهای صنفی املاک مشهد در دستور کار قرار گرفته است و صدور جوازها را هم با ۴ درجه ممتاز، ۱، ۲ و ۳ داریم و جواز برای کسانی که نمره کمتر از ۵۰ در آموزش‌ها دارند صادر نمی‌شود.

وی بیان کرد: ثبت هر نوع قرارداد دستی ممنوع بوده و همه قراردادها باید پرینتی باشد و مبلغ کمیسیون از نیم درصد مبلغ معامله به ۳ دهم درصد کاهش یافت و هر یک از متعاملان در کنار پرداخت این ۳ دهم درصد سهم خود باید ۹ درصد مالیات را پرداخت کنند که بسیاری از طرف‌های قرارداد این کار را انجام نمی‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج