مدیر فرهنگی، هنری و گردشگری شاندیز اعلام کرد: برای نخستین بار پدیده شاندیز با همکاری انجمن نجوم مشهد، رصد بی نظیرترین ماه گرفتگی قرن را برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد، الهه قلی زاده با اعلام این خبر اظهار داشت پدیده شاندیز به صورت رایگان و برای عموم مردم ویژه برنامه رصد ماه گرفتگی را با هدف آشنایی بیشتر مردم با علم نجوم و بهره گیری از ظرفیت های نجومی استان برگزار می کند.

وی افزود: شامگاه امشب، ماه در نزدیکترین فاصله به زمین قرار می‌گیرد که به آن "ابَرماه" می‌گویند و منجمان پیش بینی کرده اند همزمانی این پدیده با ماه گرفتگی (خسوف) تصاویر بی نظیری از ماه را برای منجمان، عکاسان نجوم، محققان و دوست داران این رشته فراهم خواهد آورد.

مدیر فرهنگی، هنری و گردشگری‌شاندیز ادامه داد: هرچند که به گفته منجمان ابَرماه هر 150 سال رخ می‌دهد، اما امسال سه مرحله شاهد وقوع پدیده ابرماه در آسمان هستیم و امشب نیمه شرقی کشور ماه گرفتگی کامل را همزمان با پدیده ابَرماه شاهد است و نیمه غربی ماه گرفتگی جزئی را در پی خواهد داشت.

قلی زاده یادآور شد: امشب خسوف از ساعت 14 و 21 دقیقه با گرفت نیم ‌سایه آغاز می‌شود و این پدیده تا ساعت 17 که طلوع ماه در ایران است قابل مشاهده نبوده اما بعد از طلوع ماه رفته رفته از شمال شرقی ایران می‌توان شاهد گرفت کلی بود و شاندیز یکی از بهترین نقاط رصد این دو پدیده است.

وی گفت: مراسم رصد ماه گرفتگی و ابرماه از ساعت 16و30دقیقه تا 20امشب در محل فودکورت واقع در مرکز خرید و سرگرمی های پدیده شاندیز برگزار می شود.

بر اساس اطلاعاتی که توسط ناسا منتشر شده در آمریکا، آلاسکا و هاوایی ماه گرفتگی تا پیش از طلوع خورشید و در هنگام غروب ماه قابل مشاهده است. در حالی که در خاورمیانه، شرق آسیا، روسیه، استرالیا و نیوزلند می توان پدیده مذکور را در هنگام طلوع ماه مشاهده کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج