معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان رضوی از تدوین اطلس مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان بر مبنای برنامه‌های عملیاتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد، با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت در مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان برگزار شد.

سید جواد حسینی در این جلسه گفت: دستگاه های عضو کمیسیون بر اساس سیاست های سال 96، برنامه عملیاتی خود را احصا نموده تا بر اساس این برنامه های عملیاتی اطلس مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان تدوین شود.

وی به تحلیل گفتمانی شعار های  کاندیداهای ریاست جمهوری پرداخت و افزود:  در اقتصاد سه شاخص اصلی  تورم، رشداقتصادی و اشتغال وجود دارد  و در ایام تبلیغات مسائل اقتصادی شعار اصلی کلیه کاندیداها بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: در این ایام بحثی از تورم و کاهش آن نشد، اگرصحبتی از رشد اقتصادی  بود نیز رقبای دولت آن را بواسطه  فروش نفت می دانستند.

حسینی با اشاره به اشتغال ایجاد شده در دولت تدبیر و امید گفت:  در دولت تدبیر و امید علیرغم همه تنگناهای موجود   2 میلیون و 400 هزار شغل ایجاد شد که در نوع خود بی نظیر است.

وی افزود: مبارزه با فساد، اشتغال، محرومیت زدایی، تولید داخلی و شفافیت در عرصه اقتصادی از موارد مطرح شده در ایام تبلیغات بود که همه این موارد به نوعی با رسالت  کمسیون برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت در مبارزه با قاچاق کالا و ارز مرتبط می باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: دولت کارنامه قابل دفاعی در حوزه قاچاق کالا و ارز دارد و امید است با تلاش همگانی این روند بهتر از گذشته به پیش رود.

حسینی با اشاره به کشفیات استان گفت: ارزش ریالی کشفیات دستگاه های کاشف استان در دو ماهه اول سال 96  برابر با 501 میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 5 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: تعداد پرونده های قاچاق کالا و ارز اداره کل گمرکات استان نسبت به سال قبل 3 درصد کاهش ولی از نظر ارزشی 43 درصد افزایش داشته است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی یکی از کارکردهای کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را ایجاد هم افزایی و رفع موانع احتمالی مبارزه با قاچاق دانست و گفت: در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 96 هفت اولویت اصلی مد نظر است که باید در حوزه و قلمرو کاری دستگاه های مرتبط، این هفت اولویت لحاظ گردد.

حسینی اولویت اصلی را مبارزه با قاچاق سازمان یافته دانست و افزود:مقام معظم رهبری نیز در سخنان ابتدای سال خود در حرم مطهر رضوی نیز به مبارزه با قاچاق سازمان یافته تاکید کردند.

وی افزود: اولویت بعدی تکمیل زیر ساخت های کنترلی در مبادی ورودی است،  نبود زیر ساخت ها موجب صرف زیاد نیروی انسانی شده و مبارزه را با کندی مواجه خواهد ساخت. استقرار زیر ساخت ها در مبادی ورودی موجب افزایش شفافیت شده و امر مبارزه را بشدت به جلو خواهد برد.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی سومین اولویت را کامل کردن کنترل های الکترونیکی و سامانه ای دانست و افزود: سه اولویت گفته شده نوید بخش اولویت شفاف سازی فرآیند های تجارت بویژه در اسناد است که به امر مبارزه و ساماندهی می تواند کمک شایانی بنماید.

حسینی تصریح کرد: فساد زدایی اداری، بومی و مالی در حوزه مبارزه با کالا و ارز از اولویت های بعدی است که باید مد نظر دست اندرکاران قرار گیرد.

معاون استاندار ششمین رویکرد را بحث فرهنگی دانست و افزود: در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کار فرهنگی نیز باید لحاظ گردد و در همین راستا فرهنگ سازی مصرف کالای داخلی و همچنین سوغات داخلی به جای سوغات قاچاق باید در اولویت کارها و فعالیت ها قرار گیرد.

وی هفتمین و آخرین رویکرد را سیاست همه جانبه نگری در حوزه مبارزه با قاچاق کالا  و ارز دانست و گفت: همه جانبه نگری باید قبل از مبادی ورودی، در مبادی ورودی، در مسیرها و در سطح عرضه مد نظر قرار گیرد.

حسینی افزود: دستگاه های عضو کارگروه بر اساس سیاست های سال 96، برنامه عملیاتی خود را احصا نموده تا بر اساس این برنامه های عملیاتی اطلس مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان تدوین گردد و با این رویکرد می توان  از نگاه جواب دهنده به سوی نگاه مساله مدار حرکت نمود.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه گفت: وجود قوانین در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز از  ضروریات است. برخی از قوانین موجودتسهیل کننده و حمایتی است و برخی نیز ممکن است مخل امر مبارزه و موازی کاری باشد.

وی افزود: دستگاه های دخیل در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بررسی قوانین موجود نکات و مواردی که نیاز به بازبینی دارد جمع بندی کرده تا در اختیار کمیسیون های مربوطه  در مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

حسینی با اشاره به شعار اقتصاد مقاومتی اشتغال و تولید گفت: برخی کالاها در استان خراسان رضوی تولید می شود و در راستای ایجاد اشتغال و تقویت تولید داخلی، کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اولویت مبارزه را با کالاهای قاچاقی قرار دهد که مشابه آنها در داخل استان تولید می گردد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج