آیت الله علم‌الهدی گفت: آنچه آقایان و برخی نامزدها از حاشیه شهر و حاشیه‌نشینی گفتند، نشان داد شناخت کافی از حاشیه‌نشینی ندارند؛ چون مشکل اصلی در حاشیه شهر، امنیت است.

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد؛ آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی در جمع اعضای برخی از نشریات دانشجویی اظهار کرد: حاشیه شهرها جریان آسیب‌پذیر حاصل از نابسامانی روستاها و شهرهاست و مشکل جدی آن بحث امنیتی آن است؛ چون بخشی از افراد ساکن در آن یا بی‌هویت هستند یا افغانستانی‌های مهاجری هستند که به‌خاطر کار در شهر، در حاشیه سکونت دارند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی با انتقاد از ضعف عملکرد دولت‌های گذشته درخصوص حاشیه شهر مشهد، گفت: دولت در بخش حاشیه شهر به اندازه یک ارزن به ما کمک نکرد و بیشترین کمک را شهرداری و سپاه انجام دادند.

وی با اشاره به مناظرات انتخاباتی تلویزیونی نامزدهای ریاست‌جمهوری دوازدهم گفت: آنچه آقایان نامزدها از حاشیه شهر و حاشیه‌نشینی گفتند، نشان داد شناخت کافی از حاشیه‌نشینی ندارند؛ چون مشکل اصلی در حاشیه شهر، امنیت است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مسئله اول در حاشیه شهر امنیت و دوم بحث فرهنگی است، ادامه داد: جریان‌ها و نهله‌های مختلف فکری در حاشیه شهر فعال شده‌اند و چون از اقوام مختلف هستند، فرهنگ ثابتی در آنجا حاکم نیست.

وی تصریح کرد: مشکل سوم بحث اقتصاد است، چون نبود شغل و امکانات سبب می‌شود افراد به‌سمت قاچاق، بزهکاری و اعتیاد کشیده شوند.

آیت‌ا... علم‌الهدی با اشاره به طرح سامان‌دهی حاشیه شهر مشهد اظهار کرد: ما طبق امر مقام معظم رهبری در سال 92 و ابراز نگرانی ایشان و برخی مراجع معظم مبنی‌بر حل مشکل حاشیه شهر مشهد، وارد عمل شدیم. با جلساتی که با آیت‌ا...العظمی مکارم و برخی مراجع دیگر و شنیدن نگرانی‌های آن‌ها داشتیم، کار خود را شروع کردیم و برخی دستگاه‌ها و جریانات دخیل در این فضا را وارد عمل کردیم.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین مسئله در مشهد حفظ هویت امام‌رضا (ع) است، عنوان کرد: مقابله با ناهنجاری وظیفه روحانیت است و در مشهد برای ما آنچه اهمیت مضاعف دارد، حفظ هویت امام‌رضا (ع) است؛ چون اولین شهروند این شهر ایشان بوده‌اند و این شهر متعلق به ایشان است.

امام جمعه مشهد با انتقاد از رویکرد توسعه گردشگری به شهر مشهد گفت: پسندیده نیست که مشهد به جزیره کیش تبدیل شود که در وسط آن یک گنبد طلاست و هر چیزی هویت این شهر را به هم بریزد و سبب شود جریانی بر زیارت فائق آید، مثل مراکز تفریحی و تجاری.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج