رئیس مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر از تشکیل ۵ کارگروه برای تبدیل تشکل های شاهد و ایثارگر به اتاق فکر بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر داد و گفت: دستورالعمل مشخص برای تشکل‌های شاهد و ایثارگر در سراسر کشور ابلاغ می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، نشست مقدماتی نخستین همایش تشکل های شاهد و ایثارگر سراسر کشور روز چهارشنبه ۶ مردادماه با حضور علی عباس کمری رئیس مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر و با حضور جمعی از دبیران تشکل های شاهد و ایثارگر در سالن همایش شهید رسول زاده برگزار شد.

رئیس مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر در این جلسه با بیان اینکه تلاش این مجموعه از ابتدا اثبات توانمندی های ایثارگران بوده است، به شرح گزارشی از فعالیت های این مرکز در سال ۹۵ و برنامه های پیش روی آن پرداخت و گفت: در سال جاری تلاش کردیم تمام برنامه های مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر در راستای شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» قرار بگیرد، اقتصاد مقاومتی صرفاً یک شعار نیست، بلکه یک نظریه علمی است که ادبیات آن باید در بخش های مختلف جامعه ایثارگری و کل جامعه ایران نهادینه شود.

کمری نخستین برنامه مهم مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر را ساماندهی بانک اطلاعاتی مرکز تشکل ها عنوان کرد و گفت: تشکل های شاهد و ایثارگر از نظر شرایط کاری چند دسته هستند؛ گروه اول تشکل هایی هستند که به صورت مشخص و دقیق ثبت شده اند و اساسنامه و برنامه های دقیقی دارند. گروه دیگر تشکل هایی هستند که گاهی فعالیت هایی انجام می دهند و در واقع فعالیت منسجمی ندارند و گروه سوم تشکل های در حال تأسیس هستند که نیاز به همفکری و مشاوره های لازم دارند.

وی ادامه داد: برنامه دیگر مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر تعیین یک دستورالعمل مشخص برای سراسر کشور است تا همکاران ما در بنیاد شهید و امور ایثارگران در استان های مختلف، بر اساس قانون و چهارچوب مشخصی با تشکل های شاهد و ایثارگر در تعامل باشند. از اقدامات دیگر این مرکز نیز می توان به ایجاد همکاری مناسب با وزارت کشور و سایر دستگاه های اجرایی خارج از بنیاد اشاره کرد.

رئیس مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر در ادامه بر لزوم انسجام در فعالیت های تشکل های شاهد و ایثارگر تأکید کرد و گفت: حجت الاسلام والمسلمین شهیدی از ابتدای حضور در بنیاد شهید و امور ایثارگران همواره بر اینکه تشکل های شاهد و ایثارگر باید اتاق فکر بنیاد باشند تأکید داشته اند و در همین راستا و برای هدایت تشکل ها به این سمت، اقدام به تشکیل ۵ کارگروه تخصصی کرده ایم.

کمری ادامه داد: این کارگروه ها شامل «تعاون و توانمندسازی ایثارگران»، «ارتقاء بهره وری و توسعه منابع انسانی»، «توسعه فرهنگی»، «حقوق و امور بین الملل» و «بهداشت و سلامت ایثارگران» هستند. در کنار این کارگروه ها، ۲ کارگروه فناوری اطلاعات و کارگروه اقتصادی نیز به صورت ستادی پیش بینی شده اند تا از طریق این کارگروه ها، پیشنهادات و مسائل مورد نظر تشکل های شاهد و ایثارگر به شکل منسجم به بنیاد منعکس شود.

وی گفت: بنیاد شهید در سال ۱۳۵۸ با فرمان امام خمینی(ره) تأسیس شده است و پس از گذشت این سال ها، نیاز به نوآوری و خلاقیت در دیدگاه ها وجود دارد و امروز از تشکل های شاهد و ایثارگر تقاضا داریم نظرات خود را راجع به چشم اندازی که بنیاد شهید و امور ایثارگران باید پیش رو داشته باشد، با دید استراتژیک و مدیریتی اعلام کنند.

گفتنی است در ادامه این نشست، جلیلی مشاور امور تشکل های مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر به ذکر موارد مرتبط با برگزاری نخستین همایش تشکل ها پرداخت.

در بخش بعدی این نشست نیز ۴ کمیسیون «حقوقی و امور بین الملل»، «اقتصاد مقاومتی»، «سلامت، بهداشت و درمان» و «فرهنگی، اجتماعی و ورزشی» با حضور تشکل های عضو تشکیل جلسه دادند تا پس از بررسی و آسیب شناسی، نظرات خود را درمورد برگزاری نخستین همایش تشکل ها ارائه کنند.