معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از برگزاری اجلاس جهانی جوانان در کشور خبر داد و گفت: اجلاس جهانی جوانان سال آینده در ایران برگزار خواهد شد و اعضای مجمع ملی جوانان نیز از طریق انتخابات تعیین می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدرضا رستمی درباره همایش بین‌المللی جوانان روسی که ویژه جوانان این کشور و با حضور نمایندگان ۴۰ کشور جهان برگزار شد، گفت: چنین برنامه‌هایی می تواند الگوی جهانی باشد. ما در ایران برنامه مشابهی داریم و خوشحال می‌شویم که جوانان روسی در همایش‌ها و جشنواره‌های ما حضور داشته باشند. ارتباط دو کشور بسیار عمیق و طولانی است و این ارتباط با تعامل جوانان بیشتر خواهد شد. من از ۴ جوان حاضر در این همایش دعوت کردم تا با هزینه دولت ایران به کشورمان سفر کنند و امیدوارم در راستای اجرای تفاهمنامه منعقد شده در این همایش اولین انجمن دوستی جوانان ایران و روسیه تشکیل و آغاز به کار کند.

وی ادامه داد: رئیس آژانس فدرال جوانان روسیه اظهار داشتند همایش آموزشی جوانان روسیه با بازه زمانی ۲ ماهه برای سال دوم برگزار شده است و در این همایش هشت هزار جوان در رشته‌های تخصصی مختلف دعوت شده اند. هزینه برگزاری این همایش ۶ میلیون دلار است که ۱ میلیون دلار آن به جوایز این همایش تعلق دارد.

وی افزود: این جوایز را به کسانی اهدا می‌کنند که برای مشکلات مختلف کشور شان راه حل پیدا کرده باشند و به بهترین راه حل ها جوایز تعلق می گیرد و توسط بخش خصوصی و یا دولتی برای اجرا حمایت می شود. این یکی از روش‌های پرورش رهبران جوان است و افراد بر اساس شایستگی انتخاب شده و وارد حوزه‌های اجتماعی می‌شوند. در آسیا کشورهای زیادی از تجربه روسیه بهره برده و قصد اجرای چنین کمپ‌هایی را دارند.

معاون ساماندهی امور جوانان از جمله اقدامات مؤثر در برگزاری این همایش به مسئله دیپلماسی عمومی و دعوت از جوانان ۴۰ کشور دنیا اشاره کرد و گفت: این اقدام فرصتی برای تعامل جوانان با یکدیگر و همچنین آشنایی آنها با کشور روسیه است.

وی در خصوص هزینه‌های همایش گفت: در برگزاری این همایش از فناوری‌های نوین استفاده شده است و همچنین حامیان بزرگ مالی دارد که همین امر باعثکاهش هزینه ها شده است

رستمی افزود: این همایش به طور مستقیم توسط رئیس جمهور این کشور حمایت می شود و نخست وزیر و وزرای کابینه در این اجلاس حضور پیدا کرده و با جوانان صحبت می کنند. همچنین امنیت اجلاس هم به لحاظ خطراتی همچون آتش سوزی و زلزله و هم از سایر جهات توسط پلیس و سایر مسئولین به خوبی تامین شده است.

معاون ساماندی امور جوانان گفت: روسای شاخه جوانان و احزاب مختلف روسیه علی رغم اختلافات موجود در این همایش شرکت کرده اند و در این فضا گفتگو و مدارا تمرین کرده و برای مسئولیت های رهبری بزرگ آماده می شوند.

رستمی همچنین از حضور نخست وزیر مدودف در این اجلاس خبر داد و گفت: در این همایش پیام آقای بان کی مون در امور جوانان قرائت خواهد شد و تا پایان سال میلادی ۱۰ همایش و اجلاس دیگر نیز با دعوت از سایر کشور ها برگزار خواهد شد.

معاون ساماندهی امور جوانان به معرفی برخی از برنامه‌های حوزه جوانان از قبیل جشنواره ملی جوانان با ۱۰ زیر شاخه در بخش های مختلف، جشنواره های هنری نوین و ۵۰۰ جنگ هنری جوانان با حضور ۳۰۰۰ جوان پرداخت و گفت: مقرر گردیده است اجلاس جهانی جوانان سال آینده در ایران برگزار و مجمع ملی جوانان از طریق انتخابات امسال برگزار شود.