خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهارات حسن روحانی در همایش گرامی‌داشت هفته قوه قضاییه درباره شفافیت در خصوص دادگاه متهمان حمله به سفارت عربستان را تلاشی برای ایجاد رابطه حسنه با این کشور تعبیر کرد.

به گزارش خبرگزاری موج؛ خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: رییس جمهور ایران روز سه‌شنبه، شفافیت در دادگاه آتی ۴۸ مظنون حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران در ماه ژانویه را خواستار شد حمله‌ای که باعثشد عربستان سعودی روابطش با تهران را قطع کند و روابط بین این دو قدرت منطقه‌یی را تیره کرد.

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران گفت: مردم ایران منتظر هستند که ببینند چگونه قوه قضاییه این کشور با پرونده کسانی که به این اماکن دیپلماتیک تعرض کردند برخورد می‌کند.

قرار است دادگاه ۴۸ مظنون این پرونده در هفته آینده برگزار شود.

آسوشیتدپرس در ادامه اضافه کرد: این اظهارات که از تلویزیون دولتی پخش شد مسلما به دنبال جلب توجه به این پرونده است و می‌تواند تلاش‌های روحانی در ایجاد روابط حسنه با این کشور سنی را منعکس کند. پس از این که ریاض یک روحانی برجسته شیعه را اعدام کرد مردم خشمگین ایران به اماکن دیپلماتیک عربستان تعرض کردند.

در ادامه آسوشیتدپرس به مساله مورد مناقشه دیگر بین دو کشور اشاره کرد و نوشت: دیگر مساله مورد نزاع بین دو کشور حضور در مراسم حج در عربستان است. این نزاع در پی حادثه مرگبار کشته شدن ۲۴۶۲ نفر طبق برآورد آسوشیتدپرس به وجود آمد. تهران اعلام کرده است که ۴۶۴ نفر از کشته‌شدگان ایرانی بودند.

این دو رقیب منطقه‌یی از طرف‌های مخالف در جنگ داخلی سوریه و جنگ ادامه‌دار یمن حمایت می‌کنند.