«طارق جاساروویچ» سخنگوی سازمان بهداشت جهانی روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: اوضاع انسانی در سودان جنوبی نگران کننده است.

به گزارش خبرگزاری موج، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی در این بیانیه می افزاید: به دنبال حملات مسلحانه اخیر در «جوبا» پایتخت سودان جنوبی، در چهار روز گذشته دست کم ۳۰۰ تن کشته و ۴۲ هزار شهروند دیگر از خانه و کاشانه خودآواره شده اند.
وی ادامه داد: هنوز آمار دقیقی از تعداد زخمی شدگان در درگیری های اخیر به دست نیامده است. بر اساس این گزارش و بنا بر آمار آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد تاکنون ۸۳۵ هزار تبعه سودان جنوبی آواره شده و در کشورهای همجوار ساکن شده اند. این در حالی است که پیشتر آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد یادآور شده بود: کمبود بارندگی و خشکسالی شدید و متعاقبا گرسنگی پناهجویان، اصلی ترین مشکل در سودان جنوبی است. علاوه بر آن خطر حملات مسلحانه شورشیان در راه های مواصلاتی نیز از دیگر چالش های پیش رو است. پیشتر «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل خواستار اعمال تحریم علیه مقام های طرف های درگیر و نیز تقویت عملیات نیروهای پاسدار صلح این سازمان در سودان جنوبی شده بود. دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: زمانی که دولت توان حمایت از مردمش را ندارد و یا نمی خواهد از آن ها حمایت کند و طرف های درگیر به قیمت جان مردم به دنبال منافع خود هستند، جامعه بین المللی در این رابطه مسئول است. این در حالی است که تبادل آتش و حملات مسلحانه میان نیروهای جنبش آزادی خلق سودان و نیروهای دولتی در بیرون از محوطه کاخ ریاست جمهوری این کشور، موجی از ناامنی، ترس و نگرانی را به این کشور بحران زده بازگردانده است. بر اساس گزارشات رسمی، حملات مسلحانه نیروهای جنبش آزادی خلق سودان و نیروهای دولتی تا بعدازظهر جمعه ادامه داشت. تاکنون ده ها هزار نفر در خشونت های این کشور آفریقایی کشته شده و نزدیک به دو میلیون نفر آواره شده اند. حدود پنج میلیون نفر از شهروندان این کشور نیز برای ادامه حیات نیازمند کمک های فوری غذا هستند. سودان جنوبی که جوان ترین کشور دنیا به حساب می آید، در سال۲۰۱۱ پس از ۳۰سال جنگ با سودان، اعلام استقلال کرد اما، از دسامبر۲۰۱۳ درگیر یک جنگ داخلی پراکنده شده است. مشکلات سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی، نبود زیرساخت های لازم برای توسعه، تداوم اختلافات مرزی با ساکنان نوار شمالی، به ویژه در مناطق نفتی و وجود گروه های مسلح شورشی از موانعی است که سودان جنوبی با آن مواجه است. این در حالی است که دور جدید درگیری ها به دنبال حمله نیروهای رئیس جمهوری سودان جنوبی و معاونش به یکدیگر در خیابان های جوبا شروع شده است. نیروهای هوادار این دو طی ۵سال گذشته همواره در حال درگیری های پراکنده بودند.