نخست وزیر عراق درخواست ها برای استعفای دولت را "سیاسی" خواند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از سومریه نیوز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، در جریان کنفرانس مطبوعاتی گفت: نامزدهای ریاست جمهوری باید به وحدت عراق و حفاظت از حاکمیت کشور پایبند باشد. ما مسؤولیت‌هایمان را به طور کامل تا زمان تحویل کابینه به دولت جدید انجام می‌دهیم.

در پی درخواست‌های تعدادی از فراکسیون‌ها برای استعفای دولت العبادی به دلیل عدم توانایی در اداره اوضاع نخست وزیر عراق گفت: درخواست‌های ارائه شده برای استعفای دولت، مطالباتی سیاسی بوده و برخلاف اصول قانون اساسی هستند.

العبادی با بیان اینکه عراق فرصت بزرگی برای بهره‌برداری از حمایت‌های بین‌المللی در اختیار دارد، همچنین تاکید کرد که کسانی هستند که شرایط را به سمت بحرانی کردن روابط میان سه قوه در عراق سوق می‌دهند.

نخست وزیر عراق گفت: دولت‌های محلی باید خودشان را جهت تعامل با اختیارات غیرمتمرکز وفق دهند.

وی در خصوص مسأله استان بصره تصریح کرد: غفلت و بی‌توجهی به زیرساخت‌ها و قدیمی‌ بودن آن‌ها باعث افزایش شوری آب بصره شده و در پس این مشکل دلایل سیاسی وجود ندارد.

العبادی درخصوص وضعیت داخلی عراق تاکید کرد: عراق نیاز مبرمی به تغییر جسورانه نظام قضایی دارد تا شبهه‌ای در مورد آن وجود نداشته باشد.

از سوی دیگر، حیدرالعبادی از اجرای عملیات موفقیت‌آمیز در تعقیب بقایای داعش در روزهای اخیر خبر داد و اعلام کرد که "تروریسم" همچنان خطر جدی علیه منطقه به شمار می‌آید.

وی همچنین تصریح کرد: موفقیت در کسب اعتماد شهروندان مانع از ایجاد هر نوع خاستگاه اجتماعی برای داعش در عراق  می‌شود.

نخست وزیر عراق  ضمن محکوم کردن عملیات تروریستی در شهر اهواز  تاکید کرد که تمامی کشورها باید برای نابودی تروریسم با یکدیگر همکاری کنند.