​وزیر خارجه چین با اشاره به وخامت پیش آمده بین چین و آمریکا اعلام کرد که این دو شکور می توانند با یکدیگر رقابت کنند اما ذهنیت جنگ سرد باید از آنها دور باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری رویترز، وانگ یی، وزیر خارجه چین در جریان دیدار با هنری کیسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا در نیویورک که در حاشیه نشست سازمان ملل صورت گرفت، گفت: چین و آمریکا می‌توانند رقابت کنند اما نباید ذهنیت دوران جنگ سرد را برای یکدیگر یادآوری کنند. در غیر این صورت در تله بازی "مجموع صفر" گیر بیفتند.

وزیر خارجه چین همچنین گفت: اخیرا، برخی از نیروهای مشخص آمریکایی در داخل این کشور همچنان به مخدوش کردن نام چین ادامه می‌دهند و احساسات ستیزه جویانه ایجاد می‌کنند که تنها باعث بدتر شدن اوضاع بین دو کشور می‌شود. اگر چنین اقداماتی ادامه یابد، باعث می‌شود تا روابط پکن و واشنگتن به ورطه سقوط بیفتد که نه به نفع این دو کشور و نه به نفع جامعه بین‌الملل است.

وزیر خارجه چین ادامه داد، پکن امیدوار است که آمریکا تغییر موضع داده و دو کشور بتوانند درکی درست از یکدیگر داشته باشند و از اظهارات منفی اجتناب کنند که تضمین کننده عدم انحراف از مسیر درست است.

روزنامه چاینا دیلی چاپ امروز نیز گزارش داد که فروش سلاح آمریکا به تایوان تنها باعث بدتر شدن روابط با چین می‌شود. آمریکا با حالت تهاجمی به دنبال به چالش کشیدن منافع چین در زمینه‌های اقتصادی و نظامی است.