سخنگوی دفتر نخست وزیر عراق گفت: پایبندی عراق به تحریم های آمریکا علیه ایران تنها مختص به دلار و تعاملات بانکی و مالی و تجارت بین دو کشور است، در موارد دیگر دولت عراق هیچگونه پایبندی نسبت به امور سیاسی با ایران ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج، سعد الحدیثی سخنگوی دفتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت: حیدر العبادی در همان ابتدااعلام کرد که تحمیل تحریم ها علیه ایران و یا کشورهای دیگر بی فایده است و برای حل مشکلات میان کشورها راه درستی نیست و به سختی هایی که ملت عراق در اثر تحریم متحمل شد اشاره کرد.

وی افزود: پایبندی عراق به تحریم های آمریکا علیه ایران تنها مختص به دلار و تعاملات بانکی و مالی و تجارت بین دو کشور است، در موارد دیگر دولت عراق هیچگونه پایبندی نسبت به امور سیاسی با ایران ندارد و اگر ارز دیگری در تعاملات میان دو کشور جایگزین دلار شود عراق روابط تجاری خود با ایران را حفظ خواهد کرد.

الحدیثی در ادامه گفت: دولت عراق پایبند به مصلحت و عدم آسیب رساندن به فرزندان عراق است و اگر عدم پایبندی به تعاملات مالی به ملت عراق آسیب می رساند طبیعتا دولت عراق موضعی علیه کشور خود و به سود کشور دیگر اتخاذ نمی کند. عراق تا جایی که می تواند در وهله اول به منافع خود پایبند می ماند و وارد مشکلات با کشور دیگری نمی شود.

وی در پایان گفت: کشورهای بزرگی که روابطی گسترده تر از روابط عراق با جمهوری اسلامی ایران دارند نیز پایبندی کامل خود نسبت به دلار و تعاملات بانکی و مالی خود را اعلام کردند.