رهبر طالبان طی پیامی خواستار مذاکره مستقیم آمریکا با این گروه شد و در ادامه گفت که تنها راه برون رفت از وضعیت بد فعلی، خروج نیروهای آمریکایی و سایر نیروهای خارجی از افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اطلس، «ملا هیبت الله آخوندزاده» رهبر طالبان در پیامی به مناسبت عید فطر گفت که اگر آمریکایی ها واقعا به دنبال صلح در افغانستان هستند، باید به صورت مستقیم وارد مذاکره با این گروه شوند.

رهبر طالبان در پیام خود که در آستانه عید فطر منتشر شده گفت: از آغاز عملیات «الخندق» تاکنون، تعداد زیادی از مراکز شهرها در مناطق مختلف کشور توسط افراد این گروه تصرف شده است.

آخوندزاده در پیام خود گفت آمریکا علاوه بر بوجود آوردن فساد و فتنه در صدد غارت منابع طبیعی افغانستان است و به خاطر منافع خویش، گروه های جنگی را ایجاد کرده تا در مقابل همسایگان و کشورهای منطقه به عنوان یک سنگر از آن استفاده کند.

رهبر طالبان در ادامه گفت که تنها راه برون رفت از وضعیت بد فعلی، خروج نیروهای آمریکایی و سایر نیروهای خارجی از افغانستان است.

درهای گفتگو را نیز باز گذاشته ایم

وی افزود: ما برای رسیدن به هدفمان علاوه بر مبارزه مسلحانه، درهای گفتگو را نیز باز گذاشته ایم و دفتر سیاسی ما در همین زمینه فعالیت دارد. آخوندزاده در پیامش ضمن انتقاد از حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت که اگر این کشور به مذاکرات صلح باور دارد باید به صورت مستقیم با گروه طالبان وارد مذاکره شود. وی در ادامه گفته است که بزرگترین اشتباه طالبان استفاده از زور است که در همه جا نتیجه نمی دهد.

انتقال سفارت به بیت المقدس توسط واشنگتن دشمنی مقامات آمریکایی با اسلام را آشکار ساخت

رهبر طالبان در قسمتی از پیامش به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس اشاره کرده و گفت که انتقال سفارت به بیت المقدس توسط واشنگتن اقدامی است که دشمنی مقامات آمریکایی با اسلام، امت اسلامی و شعائر اسلامی را بیشتر آشکار ساخت، ما این اقدام را به شدت محکوم می کنیم؛ قضیه قبله اول مسلمانان را قضیه امت اسلامی می پنداریم و شهر بیت المقدس را بخش جدا ناشدنی جهان اسلام می دانیم.

این پیام رهبر طالبان در حالی منتشر می شود که دولت افغانستان از روز گذشته  تا پنجم عید را با طالبان اعلام آتش بس کرده است. طالبان نیز به مناسبت عید فطر ۳ روز  را آتش بس اعلام کرده است، اما این آتش بس شامل نیروهای خارجی در افغانستان نمی شود.