علاوی گفت: حامی از سرگیری روابط طبیعی با عربستان سعودی است و در خصوص بحران روابط عربی (محور سعودی با قطر) امیدوار است عرب‌ها متحد و یکپارچه باشند و از ابتکار عمل کویت در این خصوص حمایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، ایاد علاوی معاون رئیس جمهور عراق گفت: اگر روند سیاسی به همین شکل کنونی باقی ماند، به یک مخالف مسالمت جو تبدیل خواهد شد، اما روابطش با همه  بدون استثناء از جمله جریان صدر، الحکمة و ائتلاف النصر خوب است.

علاوی که رهبر ائتلاف "الوطنیه" عراق است، تاکید کرد در صورت ادامه وضعیت سیاسی به شکل کنونی، طبق قانون به مخالفت مسالمت آمیز اقدام خواهد کرد .

وی با اشاره به بی رغبتی زیاد عراقی‌ها برای شرکت در انتخابات پارلمانی گفت: این فقط ائتلاف النصر نبود که با داعش مبارزه کرد.. الفتح، الحشد الشعبی، آمریکا، انگلیس و ایران نیز با داعش مبارزه کردند.

به عقیده او مشکل با اقلیم کردستان عراق همچنان به حال خود باقی است و وی از بازگشت کُردها به صف ملی کشور حمایت می‌کند.

علاوی یادآور شد: دستاوردهای زیادی از دولت عراق ندیده است که این فقط ناشی از عملکرد دولت نیست، بلکه سرگرم بودن به جنگ با داعش و نیز اوضاع عراق نیز در این خصوص موثر بوده است.

وی افزود: حامی از سرگیری روابط طبیعی با عربستان سعودی است و در خصوص بحران روابط عربی (محور سعودی با قطر) امیدوار است عرب‌ها متحد و یکپارچه باشند و از ابتکار عمل کویت در این خصوص حمایت کرده است.