وزیر انرژی قطر گفت کشورش از ایده ایجاد یک چارچوب دائمی برای همکاری های اوپک با روسیه بعد از خاتمه دوره فعلی کاهش تولید نفت حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد السدا گفت: برای افزایش سرمایه گذاری در صنعت نفت و جلوگیری از وقوع شوک در بازار نفت، باید محمدودیت های عرضه نفت توسط اوپک و متحدانش حفظ شود. 

وزیر انرژی قطر خاطر نشان کرد: از ایده ایجاد یک چارچوب دائمی برای همکاری های اوپک با روسیه بعد از خاتمه دوره فعلی کاهش تولید نفت حمایت می کند.

وی افزود: «به وضوح شاهد ترمیم قیمت نفت هستیم... اما این مسئله با افزایش سرمایه گذاری ها همراه نبوده است... سرمایه گذاری در صنعت نفت بسیار پایین بوده است. نگرانی من این است که در میان مدت تا بلند مدت تقاضا به شکل مطلوبی پاسخ داده شود... سرمایه گذاران همچنان محتاط و بیش از حد محافظه کار هستند.»

سدا افزود: تقاضای جهانی برای نفت امسال حداقل 1.5 میلیون بشکه در روز یا 1.5 درصد افزایش خواهد یافت. اما سرمایه گذاری جهانی حدودا 400 میلیارد دلاری همچنان به اندازه کافی بالا نیست که بتواند جایگزین تولید از میادین قدیمی شود و پروژه های جدید را راه اندازی نماید.

«از نظر من ضرورت دارد که روند (همکاری های اوپک) حفظ شود... ما باید سرمایه گذاری ها را مجددا احیا کنیم. این ماه ها طول می کشد.»

به گفته وزیر انرژی قطر، کاهش تولید های اوپک کمک کرده تا میزان ذخایر نفتی جهان در کشورهای صنعتی از 350 میلیون بشکه بالاتر از متوسط 5 ساله به رقم 50 میلیون بشکه بالاتر از این میزان پایین بیاید.

السدا تصریح کرد، حتی با وجود نفت شیل بازار در حال حرکت به سمت توازن است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج