حوثی ها یمن هفت موشک به خاک عربستان شلیک کردند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج، بحران داخلی یمن یکی از قدیمی ترین، پیچیده ترین و پویاترین بحران های داخلی در منطقه خاورمیانه است که ریشه در اختلافات قومی و قبیله ای گذشته این کشور دارد، اما با دخالت نظامی عربستان سعودی از فروردین 1394 به بهانه بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن، بحران در این کشور وارد مرحله تازه‌ای شد.

حمله موشکی یمن به عربستان

این بحران وارد چهارمین سال خود می شود که در طی سه سال گذشته شاهد ده ها هزار کشته و صدها هزار نفر زخمی بوده ایم. این کشور اکنون غرق در مشکلات بهداشتی و بیماری های فراگیری است که زندگی را برای مردم بی گناه این کشور تنگ کرده است و مجامع بین المللی که همواره دم از حقوق بشر می زنند در مقابل این رویداد واکنشی برای تحمیل فشار بر عربستان برای خاتمه دادن به جنگ نشان نداده اند و صرفا بر حمایت بشردوستانه تاکید کرده اند.

بر اساس برآوردها این جنگ بیش از 100 میلیارد دلار برای سعودی ها هزینه داشته است و علاوه بر این جنگ یمن وجهه عربستان را در جهان مخدوش کرده و این کشور را به عنوان یک رژیم کودک کش به جهانیان معرفی کرده است.

 بر طبق گزارش نشنال اینترست ، با وجود تمامی حمایت های غرب ، ریاض هنوز نتوانسته است که در جنگ علیه مردم یمن پیروز شود. شیعیان یمن تاکنون بیش از 100 موشک بالستیک به سمت ریاض پرتاب کردند و سامانه های دفاع موشکی عربستان در رهگیری و انهدام آن ها عملکرد موفقیتی نداشته است و علاوه بر این شیعیان یمن توانسته اند حدود 100 مایع مربع از خاک عربستان سعودی را تحت تصرف خود در آورند.

 در یک شنبه گذشته بار دیگر شاهد تکرار حملات موشکی حوثی های یمن به شهرهای عربستان سعودی بودیم. در واکنش به این اقدام بسیاری از رسانه های بین المللی به سرعت اخبار این رویداد را مورد پوشش قرار دادند و دولت عربستان هم به سرعت بیان کرد که تمام موشک ها منهدم شده اند.

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از سخنگوی ائتلاف به رهبری ریاض می‌گوید بقایای موشک‌هایی که سامانه پدافندی عربستان هدف قرار داده، روی خانه‌ای در ریاض فروریخته و به کشته‌شدن یک شهروند مصری انجامیده‌‌است. دو نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

ژنرال ترکی ملکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن - که به حوثی ها درگیر جنگ است - روز دوشنبه در یک نشست خبری در ریاض، پایتخت، گفت: "ما حق واکنش به ایران در زمان و مکان مناسب را برای خود محفوظ می‎دانیم".

 این اتفاق در حالی صورت می گیرد که در طی چند هفته اخیر بسیاری از رسانه های بین المللی خبر مذاکرات محرمانه بین طرفین برای حل و فصل اختلاف و ایجاد آتش بس در این کشور را مخابره کرده بودند؛ هر چند که این اخبار به سرعت توسط مقامات انصارالله رد شد و ان ها مذاکره با عربستان را منوط به پایان محاصره یمن می دانند.

دولت عربستان سعودی دلیل حمله به یمن را حفظ امنیت ملی و مقابله با نفوذ فزاینده ایران در منطقه می دانند زیرا آن ها حوثی ها را نماینده ایران در منطقه می دانند و حتی آن ها بر این تاکید دارند که موشک های شلیک شده از سوی حوثی ها به عربستان سعودی ساخت ایران هستند. بنابراین آن ها دوباره انگشت اتهامات به سوی ایران دراز کردند و درصدد این بودند تا ایران را مرکز بحران منطقه معرفی کنند. ایران مسلح کردن حوثی‌ها را تکذیب می‌کند و می‌گوید اقدامات آنها به صورت "مستقل" و در پاسخ به حملات ائتلاف صورت می‌گیرد.

دولت عربستان سعودی پس از قدرت یابی ملک سلمان با بهره گیری از یک رویکرد تهاجمی در سیاست خارجی درصدد تشدید تهاجم نظامی به یمن است و همچنین آن ها از دیپلماسی منطقه ای و بین المللی بهره گرفته اند تا از فشارهای نقض حقوق بشری را از خود دور کنند و هم شرایط را برای حضور سایر کشورها از جمله متحدین غربی را فراهم کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج