سخنگوی وزارت خارجه علت اعظای وام های کشور به کشورهای افریقا را کمک به مدرن سازی این قاره اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، وزارت خارجه چین اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد هشدار کشورهای آفریقایی در خصوص رابطه با پکن را رد کرد.

رکس تیلرسون گفته است چین با دادن وام های اعتباری به آفریقا در واقع این کشورها را بدهکار کرده و برای آنها دام پهن کرده است.

'گینگ شوانگ' سخنگوی وزارت خارجه چین در مصاحبه مطبوعاتی در پکن به خبرنگاران گفت که این اظهار نظرها نادرست است و چین برای صنعتی شدن و مدرن سازی آفریقا در کنار این قاره ایستاده است.

غربی ها و بخصوص آمریکا بارها از سیاست های چین در قاره آفریقا انتقاد کرده اند اما پکن تاکید می ورزد که بر خلاف غرب هرگز به دنبال استعمار کشورهای این قاره نبوده است.

سخنگوی چین گفت که ما به توسعه پایدار آفریقا و پیشرفت های صنعتی این قاره اهمیت می دهیم و دست در دست کشورهای آفریقایی برای رشد پایدار همکاری می کنیم.

تارنمای یی سی چین می نویسد وزیر خارجه آمریکا نسبت به نفوذ چین در قاره آفریقا هشدار داده و گفته است که چین در حال وابسته کردن این کشورها به خود است و در واقع با این کار حق حاکمیت آنها را نقض می کند.

او افزود که چین توانسته است با این کشورها همکاری کند اما به آنها در مسیر توسعه با دادن وام های کلان برای طرح های زیربنایی کمک کرده و اکنون از نفوذ بالایی در این قاره برخوردار شده و این کشورها را وارد بحران بدهی کرده است.

سخنگوی چین اما اظهارات وی را کاملا مردود و بی اساس دانست و گفت بحران بدهی قاره آفریقا در پی انباشت آن در سال های طولانی مدت است و ارتباطی به سال های اخیر ندارد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج