بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در طی سفر خود به آمریکا با ایده همکاری هسته ای واشنگتن و ریاض مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بلومبرگ، در حالی که واشنگتن و ریاض برای ساخت راکتورهای اتمی به توافق نهایی دست نیافته اند به نظر می رسد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از مخالفان شدید ایده همکاری هسته ای بین دو کشور است.

مخالفت نتانیاهو با قرارداد هسته ای آمریکا و عربستان

مخالفت نتانیاهو با قرارداد هسته ای واشنگتن و ریاض

باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در مصاحبه ای تاکید کرد: نتانیاهو در جریان نشست پشت درهای بسته در کمیته روابط خارجی سنا در واشنگتن که روز سه شنبه برگزار شده است، مخالفت خود را با هرگونه توافقنامه ای که به سعودی ها اجازه غنی سازی اورانیوم و بازفرآوری پلوتونیوم بدهد، اعلام کرده است. او قطعا مخالف چنین قراردادی است.

اد مارکی سناتور دموکرات ایالات ماساچوست نیز که در این نشست حضور داشته است، گفت: به نظر من دیدگاه نتانیاهو این است که آنها به تسلیحات هسته ای و مواد هسته ای کمتری نیاز دارند، نه مواد و تسلیحات هسته ای بیشتر در خاورمیانه .

اجازه داشتن عربستان سعودی برای غنی سازی و بازفرآوری سوخت هسته ای از نیروگاه های اتمی ، در مغایرت با توافقنامه های قبلی با امارات متحده عربی و سایر کشورها است که از چنین اقدامی منع شده اند. ولی این اقدام شانسی را برای دولت ترامپ ایجاد خواهد کرد تا به هدفش یعنی احیای صنعت هسته ای آمریکا و کمک به شرکت هایی مثل وستینگهاوس الکتریک و اگزلون کورپ دست یابد.

نه وزارت انرژی آمریکا، نه کاخ سفید و نه سفارت اسرائیل حاضر به اظهار نظر در این باره نشده اند.

ریک پری وزیر انرژی آمریکا هفته گذشته در صدر هیئتی عالی رتبه به لندن سفر کرد تا با مقام های سعودی دیدار و درباره قرارداد مربوط به ساخت 16 رآکتور هسته ای طی 25 سال آینده با هزینه 80 میلیارد دلار رایزنی کند.

شایلین هاینس سخنگوی وزارت انرژی آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: وزیر انرژی آمریکا و هیئت همراه طی روزهای گذشته با دوستان خوب ما از عربستان سعودی در باره طرح های مربوط به برنامه هسته ای غیر نظامی دیدار و گفتگو کرده اند. این مذاکرات همچنان ادامه دارد.

ایده ساخت نیروگاه های هسته ای در عربستان سعودی، پیش از این نیز با مخالفت هایی در کنگره آمریکا روبرو شده است. کورکر در این باره تاکید کرد: من به ریک پری گفته ام که هرگونه قراردادی که نتواند مانع غنی سازی اورانیوم توسط عربستان سعودی شود، مایه نگرانی خواهد بود.

داریل کیمبال مدیر انجمن کنترل تسلیحات در واشنگتن نیز گفت: کنگره احتمالا این فرصت را خواهد داشت تا قطعنامه ای را تصویب کند که هدف آن مخالفت یا اصلاح هرگونه قرارداد هسته ای با عربستان سعودی خواهد بود.

دایان فاین اشتاین سناتور ارشد دموکرات کمیته قضایی سنا نیز گفت: دلیلی نمی بینم که از گسترش تسلیحات هسته ای حمایت کنیم، ما باید دقیقا در مخالفت با آن اقدام نماییم.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج