وزیر خارجه عربستان در یک کنفرانس خبری مشترک با بوریس جانسون مدعی شد: عربستان و انگلیس بر ضرورت مقابله با ایران و توقف حمایت‌های آن از تروریست‌ها توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روزنامه سعودی عکاظ، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در یک کنفرانس خبری مشترک با بوریس جانسون، همتای انگلیسی خود مدعی شد: عربستان و انگلیس بر ضرورت مقابله با ایران و توقف حمایت‌های آن از تروریست‌ها توافق کردند.

عربستان حتی بعد از جنگ به کمک‌های بشر دوستانه‌اش از یمن ادامه خواهد داد

وی با بیان اینکه جنگ یمن بر عربستان تحمیل شد، گفت: ما از ایجاد راه‌حل سیاسی در یمن حمایت کردیم اما حوثی‌ها تلاش کردند این امر محقق نشود و عربستان حتی بعد از جنگ به کمک‌های بشر دوستانه‌اش از یمن ادامه خواهد داد.

عادل الجبیر

از سوی دیگر بوریس جانسون با بیان اینکه همه تلاش‌های عربستان برای حمایت از مرزهای خود را درک می‌کنند، مدعی شد: ایران نقش تخریبی و خطرناکی در یمن ایفا می‌کند و باعث بی‌ثباتی منطقه می‌شود.

وی در ادامه خواستار یک نشست بین‌المللی برای حل بحران عربستان و یمن شد.

این ادعاها درحالی مطرح می شود که ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان نزدیک به سه سال است که زنان و کودکان یمنی را به قتل می‌رساند و از رسیدن کمک های بشردوستانه به آنها ممانعت می‌کند. این ائتلاف به دلیل جنایت‌های وحشیانه اخیرش در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفت.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اخیرا با ابراز نگرانی شدید نسبت به تداوم جنگ افروزی و حملات بی وقفه علیه ملت مظلوم یمن و با یادآوری این موضوع مهم که متاسفانه اینک در آستانه آغاز سومین سال تهاجم نظامی ائتلاف ضد یمنی به این کشور مسلمان قرار داریم، بر لزوم اقدام قاطع جامعه جهانی برای توقف تجاوز نیروهای خارجی و جنگ افروزی و کشتار هزاران انسان بی‌گناه تاکید کرد و مسئولیت دفاع و حفاظت از زنان و کودکان بی‌پناه یمنی که به خاطر  تحمیل جنگی ویرانگر و تحریم، در معرض فاجعه‌ای انسانی قرار دارند را متوجه تمامی آنانی دانست که با فروش تسلیحات مدرن در تقویت زرادخانه‌های کشورهای متجاوز و تشدید این بحران و بی‌ثباتی منطقه، نقش مخربی را ایفا می کنند.

قاسمی با اشاره به رفتار اشتباه برخی از کشورها در شورای امنیت، افزود: عملکرد آمریکا و انگلیس در سه سال گذشته در شورای امنیت پراشتباه و غیر سازنده بوده و به جای استفاده از این ساز و کار بین‌المللی در جهت پایان جنگ، صرفا در جهت مشروعیت دادن به تجاوز و سرپوش گذاشتن بر جنایات جنگی صورت گرفته در یمن از آن جایگاه استفاده کرده اند. متاسفانه نوع رفتار و مواضع کشورهای  آمریکا، انگلیس و فرانسه بعنوان بانیان قطعنامه ای که به تصویب نرسید، نوعی آدرس غلط دادن و فرار از مسئولیت پاسخگوئی است زیرا این کشورها به عنوان حامیان اصلی و تامین کنندگان کلیدی تسلیحات مرگبار، نقش بسزائی در آتش افروزی و تداوم تجاوز نظامی عربستان به یمن دارند و بجای قطع این کمک ها و پاسخگوئی به جامعه جهانی، در موضع مدعی قرار گرفته و مسئولیت جنایات انجام شده علیه مردم مظلوم یمن و حمایت های همه جانبه و بیدریغ خود از متجاوزین را  نهان و به فرافکنی می پردازند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج