هدف اصلی در اعزام هیات بلند پایه از سوی کره جنوبی به پیونگ یانگ آماده سازی شرایط برای انجام مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از آژانس خبری کی.ان.سی کره شمالی، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در اظهارات خود بر ایجاد تاریخ نوین در اتحاد مجدد دو کره تأکید کرد و در مقابل کره جنوبی هدف از اعزام مقام بلندپایه خود به پیونگ‌ یانگ را زمینه‌سازی برای برقراری مذاکره بین آمریکا و کره شمالی دانستند.

سفر مقامات کره جنوبی به کره شمالی

خبرگزاری کره شمالی همچنین گزارش داد: هیات عالی رتبه کره جنوبی نامه‌ای را از جانب رئیس جمهوری این کشور به کیم جونگ اون تحویل داد. رهبر کره شمالی به تبادل دیدگاه‌ها درباره مسائل مختلف به منظور کاهش تنش‌های نظامی در شبه‌جزیره کره و اجرای گفتگوهای مثمر ثمر، ارتباط و همکاری و تبادل دیدگاه‌ها پرداخت.

این خبرگزاری کره شمالی همچنین در گزارش خود آورده است که دیدار میان هیات کره جنوبی و کیم جونگ اون در فضایی کاملاً صادقانه برگزار شد.

رسانه‌های حکومتی کره شمالی پس از دیدار تاریخی رهبر این کشور با نمایندگان کره جنوبی گزارش داده‌اند که شرایط برای تنش‌زدایی از روابط دو طرف فراهم است. از کیم نقل‌شده که عزمی جدی برای "بهبود سریع مناسبات" وجود دارد.

توافق رضایت بخش طرفین در مورد دیدار رئیس جمهور کره جنوبی با رهبر کره شمالی

رسانه‌های کره شمالی گزارش داده‌اند که در دیدار هیئت ویژه کره جنوبی با رهبر کره شمالی ازجمله موضوع دیدار احتمالی رهبر کره شمالی با رئیس‌جمهوری کره جنوبی مطرح‌شده و در این مورد "توافقی رضایت‌بخش" حاصل‌شده است. در این باره جزئیات بیشتری منتشرنشده است. بر این اساس، هیئت ویژه کره جنوبی نامه‌ای از مون جائه این، رئیس‌جمهوری این کشور، به رهبر کره شمالی داده است.

رسانه‌های کره شمالی به نقل از رهبر این کشور گزارش کرده‌اند که او قصد دارد روند بهبود روابط دو کره را "با جدیت تسریع و فصلی نو در تاریخ اتحاد دو کره ایجاد کند". در گزارش این رسانه‌ها آمده که رهبر کره شمالی دستور داده "گام‌های عملی" در راستای رفع موانع برداشته شود.

بنابراین گزارش‌ها، درباره صلح و ثبات در شبه‌جزیره کره "بی‌پرده گفت‌وگو شده است". کاهش تنش نظامی در منطقه موضوع دیگری بوده که دو طرف – بنا بر گزارش‌ها – درباره آن رایزنی کرده‌اند. در این گزارش‌ها درعین‌حال اشاره نشده که آیا موضوع تهدید برنامه هسته‌ای کره شمالی یا موضوع مذاکره احتمالی این کشور با آمریکا هم مطرح‌شده یا نه.

یکی از اهداف سفر هیئت ۵نفره‌ی کره جنوبی که یکی از مشاوران ارشد امنیت ملی رئیس‌جمهوری این کشور سرپرستی آن را بر عهده دارد، فراهم کردن مقدمات مذاکره پیونگ‌یانگ و واشنگتن بوده است.

بنا بر گزارش‌ها، در گفت‌وگو با هیئت ویژه کره جنوبی، کیم یو جونگ، خواهر پرنفوذ رهبر کره شمالی و کیم یونگ چول، از مقامات ارشد حزب کمونیست و رئیس پیشین سازمان امنیت این کشور حضورداشته‌اند. این دو در مسابقات المپیک زمستانی که اخیراً در پیونگ چانگ کره جنوبی برگزار شد هم حضور داشتند. خواهر رهبر کره شمالی در جریان سفر به کره جنوبی دعوت‌نامه‌ای از طرف برادرش به رئیس‌جمهوری کره جنوبی داده بود.

 پنتاگون از آغاز گفت‌وگو میان دو کره استقبال می‌کند.

سخنگوی وزارت دفاع ایالات‌متحده می‌گوید این وزارتخانه "محتاطانه خوش‌بین است". کلنل رابرت منینگ می‌گوید ارتش آمریکا "شانه به شانه" در کنار متحد خود، کره جنوبی ایستاده و از تعهد سئول به "اتحاد مستحکم" آمریکا و کره جنوبی "کاملاً" مطمئن بوده است. پنتاگون اعلام کرده که از آغاز گفت‌وگو میان دو کره استقبال می‌کند.

چونگ ائویی یونگ، مشاور ارشد رئیس‌جمهوری کره جنوبی که سرپرستی هیئت بلندپایه کره جنوبی در سفر به پیونگ‌یانگ را بر عهده داشته و سو هونگ، رئیس سازمان امنیت کره جنوبی در روزهای آینده به آمریکا سفر می‌کنند تا گزارش دیدار با مقام‌های کره شمالی را به اطلاع واشنگتن برسانند.

پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا ایالات‌متحده و کره شمالی بارها با لحنی تهدیدآمیز یکدیگر را خطاب قرار داده‌اند. لحن پیونگ‌یانگ از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۱۸) درباره کره جنوبی نرم‌تر شده اما نشانی از قصد این کشور برای عقب‌نشینی از برنامه هسته‌ای آن به چشم نمی‌خورد؛ برنامه‌ای که کره شمالی علیرغم تحریم‌های شدید بین‌المللی و بی‌اعتنایی به قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت سازمان ملل همچنان دنبال می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج