نشریه اَمریکن کانسروتیو نوشت: واشنگتن به دلیل تجارت گسترده با ریاض درصدد سرپوش گذاشتن بر تمام اقدامات بسیار کثیف عربستان در منطقه است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از نشریه امریکن کانسروتیو، کلی بوکار لائوس سردبیر اجرایی نشریه آمریکایی در تحلیلی بر این تاکید کرد که با سفر هفته آینده شاهزاده محمد بن سلمان به واشنگتن ، به دلیل پرداخت پول به مطبوعات، رسانه ها به گونه ای سفر وی را مورد پوشش قرار می دهند که مورد پسند و رضایت وی باشد.

مناسبات واشنگتن و ریاض تحت الشعاع تجارت بزرگ است

احتمالاً هیچ مقامی در دنیا به‌اندازه شاهزاده سعودی، روابط و سرمایه‌گذاری‌ها و لابی‌هایش مؤثر نبوده است و این فقط شامل ولیعهد نمی‌شود، بلکه کل پادشاهی سعودی در طول سال‌ها سرمایه‌گذاری‌های میلیارد دلاری در واشنگتن، از لابی‌گری‌ها، اتاق فکر و دانشگاه‌های آمریکایی بهره‌مند می‌شوند. این نهادها، هرکدام به شیوه خود، بر بخشی از یک تصویر عربستان سعودی سرپوش نهاده و یا به عبارتی کارها و عملکرد این پادشاهی را ماست‌مالی کرده‌اند و به دنبال پنهان کردن اقدامات منفی عربستان و نشان دادن آن در راستای منافع ایالات‌متحده هستند.

بن فریمن تحلیلگر مرکز سیاست بین‌الملل دراین‌باره اظهار می کند: سال اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای عربستان بسیار مهم است. سعودی‌ها چندین شرکت جدید را به لابی قدرتمند خود اضافه کرده‌اند و به شیوه‌ای بر روی نظام قضایی دولت ترامپ نیز تأثیرگذار بوده‌اند که این کار هرگز در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما شدنی نبود.

محمد بن سلمان در ماه‌های اخیر، در اقدامی بی‌سابقه و به بهانه مبارزه با فساد، شمار فراوانی از شاهزاده‌ها و افراد بنام و ثروتمند عربستان را دستگیر و حبس خانگی کرده است. وی همچنین با گروگان گرفتن نخست‌وزیر لبنان، تلاش داشت تا چینش سیاسی این کشور را به سود خود و کشورش تغییر دهد.

ازجمله دیگر فعالیت‌های این ولیعهد جوان می‌توان به حمله نظامی عربستان به یمن و قتل‌عام و شیوع قحطی و به عبارتی یک فاجعه بزرگ انسانی در این کشور فقیر عربی اشاره کرد؛ اما اگر از واشنگتن در مورد عربستان سعودی سؤالی بپرسید، آن‌ها با اشاره به تغییر برخی قوانین در عربستان و مجوز رانندگی به زنان و سایر اصلاحات جدید، تلاش می‌کنند رنج و گرسنگی مردم یمن و دیگر فجایع ایجادشده توسط دولت عربستان را نادیده بگیرند.

فریمن همچنین در جای دیگر می‌افزاید: عربستان سعودی مسلماً بزرگ‌ترین بازیگر درصحنه نفوذ خارجی است. من فکر می‌کنم برای درک لابی عربستان باید لابی‌های خارجی دوره‌ای را درک کرد و اذهان عمومی سزاوار آن هستند تمامی این مسائل را بدانند.

به‌عنوان مثال شرکت قدرتمند Squire Patton Boggs، که فهرستی از جمهوری‌خواهان مشهور مانند 'جان بوئنر' و 'ترنت لات' را در میان لابی گران برتر خود دارد، یک قرارداد به میزان 100 هزار دلار ماهانه را برای حمایت از دولت عربستان سعودی در 'کپیتال هیل' به امضای رسانده است که کل ارزش این قرارداد به میزان 1.2 میلیون دلار است. 'دی ال ای پایپر' که یک شرکت حقوقی چندملیتی و مایه مباهات جمهموری خواهان است، قراردادی به مبلغ 85 هزار دلار ماهانه برای کمک به وزارت امور خارجه عربستان و تقویت توانایی ایالات‌متحده و عربستان سعودی برای پیشبرد منافع امنیتی ملی به امضا رسانده است.

'گروه گلوور پارک' که توسط 'جو لاکهارت' مشاور مطبوعاتی 'بیل کلینتون' رئیس‌جمهوری وقت آمریکا تأسیس‌شده است، قرارداد 100هزار دلاری خود را در سال 2016 با ریاض به امضا رساند تا به دولت عربستان مشاوره‌های مربوط به قانون‌گذاری، سیاست‌گذاری و روابط رسانه‌ها را بدهد.

این‌ها همه بخشی از یک شبکه پیچیده و پرنفوذ است و بسیار دشوار است بتوان پایان یک رابطه و یا آغاز رابطه دیگری را تشخیص داد. هرچند فریمن معتقد است ورود ولیعهد جوان سعودی و اینکه چه کسی از وی استقبال کند و شیوه خوش آمدگویی به وی بسیاری از ناگفته‌ها را آشکار خواهد ساخت و درنهایت از نقض حقوق بشر در عربستان و بحران یمن و قطر نیز سخن به میان خواهد آمد.

فریمن افزود: برای من، همه‌چیز شفاف است. آن‌ها در حال تلاش برای ماست‌مالی کردن برخی از اقدامات بسیار کثیف عربستان هستند و ما می‌خواهیم مردم دقیقاً بدانند آن‌ها چه می‌گویند و چگونه این کارها انجام می‌شود. اکثر مردم آمریکا نمی‌دانند رابطه واشنگتن و ریاض تا چه اندازه بر مبنای یک کسب‌وکار و تجارت بزرگ است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج