عربستان سعودی در یک رشته اقدامات که در این پادشاهی به شدت محافظه کار نادر است نسلی از فرماندهان ارشد نظامی خود را برکنار کرده، برای نخستین بار به زنان هم در ارتش پست داده و یک زن را در پستی بالا در وزارت کار منصوب کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ان.پی.آر در خصوص تغییرات ناگهانی ازجمله تغییر فرمانده ارتش و دیگر مقامات دفاعی و وزارت کشور توسط محمد بن سلمان ولیعهد عربستان  پسر قدرتمند ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود توضیحی نداده‌اند. اما گمانه‌زنی‌ها بر این است که ولوله در ارتش به خاطر شکست در جنگ یمن و بروز بن‌بست است. اما تحلیلگران می‌گویند این تغییرات بخشی از اصلاحات وسیع‌تری است که شامل تغییرات سریع در سیاست اجتماعی و اقتصادی و همزمان رشد فزاینده درگیری‌های نظامی در خارج از مرزها می‌شود.

اصلاحات ارتش عربستان توسط محمد بن سلمان

برنارد هیکل، یک کارشناس مسائل خاورمیانه در دانشگاه پرینستون می‌گوید:

پروژه بزرگ‌تری برای اصلاحات در ارتش در میان است. جنگ یمن باعث شد ضعف‌های ارتش برملا شود. این باعث شد سعودی‌ها مشکلات خود را دریابند.

عربستان سعودی سه سال است که ائتلافی نظامی از کشورها را در جنگ یمن علیه جنبش حوثی که با ایران، رقیب اصلی سعودی در ارتباط است، هدایت می‌کند. جامعه بین‌المللی از عربستان سعودی به خاطر نبرد توقف‌ناپذیر در یمن انتقاد کرده‌اند، جنگی که بنا بر گزارش‌های سازمان ملل باعث کشته شدن 6000 غیرنظامی  شده و 22.2 میلیون نفر را محتاج به کمک‌های بشردوستانه کرده است. سعودی‌ها میلیاردها دلار خرج خرید آخرین ادوات نظامی، عمدتاً از کشورهای غربی همچون ایالات‌متحده، بریتانیا و فرانسه کرده‌اند، اما همچنان شکاف میان تجهیزات و توانایی‌ها به چشم می‌آید

این تغییرات سه هفته مانده به سفر  بن سلمان به لندن و پس از آن ایالات‌متحده اعلام می‌شود، او قرار است از واشنگتن دی سی و 5 شهر دیگر ایالات‌متحده دیدن کند.

تئودور کاراسیک، عضو "گروه تحلیلی خلیج‌فارس"، گروه مشاوره خصوصی در واشنگتن می‌گوید:

این لحظه‌ای مهم برای سعودی‌ها است. ماجرا تنها کارآمدتر کردن وزارت دفاع نیست، این اتفاقات بخشی از مذاکرات در ایالات‌متحده و بریتانیا در خصوص مسائل دفاعی و تسلیحاتی است.

وی همچنین بر این باور است که این اتفاق مثالی از تغییرات نسلی در عربستان سعودی است، این تغییرات زمانی آغاز شد که ملک سلمان سنت جانشینی در خاندان سلطنتی را شکست و در ماه ژوئن 2017 فرزند خود را به‌عنوان ولیعهد عربستان منصوب کرد. محمد بن سلمان قدرت خود را تحکیم کرده و برای گذار شتابان در عربستان فشار آورده، این فشارها موردحمایت نسلی هزاره است که تشنه تغییرات است

ولیعهد به جوانان عربستان قول مشاغل بیشتر، سرگرمی و آزادی از اجبارهای سرسختانه پلیس مذهبی را داده است. زنان به‌زودی حق رانندگی خواهند داشت و می‌توانند بدون کسب اجازه از قیم مذکر کسب‌وکار و تجارت خود را راه بیندازند.

تئودور کاراسیک می‌گوید:

این احساس را دارید که جوانان فشار می‌آورند که از شر نظم قدیمی خلاص شوند. آن‌ها قرار است جاده را صاف کنند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج