یک اندیشکده انگلیسی در گزارشی مفصل به تحلیل توان موشکی ایران پرداخته و گفت: ایران بزرگترین و متنوع ترین زرادخانه موشک های بالستیک را در منطقه خاورمیانه دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، دو کارشناس آمریکایی در بررسی برنامه موشکی ایران اعلام کردند: ایران بزرگترین و متنوع ترین زرادخانه موشک های بالستیک را در منطقه خاورمیانه دارد و حذف برنامه موشکی ایران امکان پذیر نیست.

موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی که از اندیشکده های انگلیسی است گزارشی جامع درباره برنامه موشک های بالستیک ایران منتشر کرد. این گزارش با این عنوان تنظیم شده است: "آیا موشک های بالستیک ایران برای این طراحی شده است که قابلیت حمل سلاح هسته ای داشته باشد؟"

بر اساس گزارش العالم، این تحقیق را مایکل المن Michael Elleman و مارک فیتزپاتریک Mark Fitzpatrick انجام داده اند که هر دو از کارشناسان برجسته آمریکایی در حوزه تسلیحات و برنامه هسته ای هستند.

این اندیشکده آمریکایی در معرفی این سند گفته است: سوال مطرح این است که آیا می توان روزی از این سامانه ها برای حمل تسلیحات هسته ای استفاده کرد؟

نویسندگان این گزارش، ارزیابی مفصلی از نیات طراحی مطرح درباره هریک از موشک های موجود ایرانی ارائه کرده اند. نتیجه این گزارش، دستیابی به تصویری روشن از آن است که ایالات متحده و متحدانش باید از کدام بستر برای از بین بردن این موشک ها استفاده کنند و کدامیک از این موشک ها اهمیتی ندارند.

بزرگترین زرادخانه موشکهای بالستیک

در این گزارش علاوه بر واکاوی ابعاد فنی موشکهای ساخت ایران، به ابعاد حقوقی مربوط به این مسئه نیز پرداخته شده است.

موشک های بالستیک بخش مهمی از موضع بازدارندگی ایران به شمار می رود

در بخش جمع بندی این گزارش تاکید شده است موشک های بالستیک بخش مهمی از موضع بازدارندگی ایران به شمار می رود و در آینده نیز به همین صورت باقی خواهد ماند و باتوجه به اهمیت این برنامه برای توان دفاعی ایران، نباید انتظار داشت ایران به صورت داوطلبانه از برنامه موشکی اش دست بکشد.

در بخش دیگری از جمع بندی این گزارش تصریح شده است: حتی اگر با رفع تحریم های سازمان ملل متحد، ایران به هواپیماهای پیشرفته دست پیداکند، باز هم موشک های بالستیک بخش مهمی از برنامه نظامی ایران باقی خواهند ماند.

در ادامه این گزارش با بیان این مطلب که آمریکا و متحدانش نباید به دنبال هدف ناممکن یعنی حذف همه موشکهای ایران باشند آمده است که شورهایی که این دغدغه را دارند باید تلاش کنند سامانه های میان برد ایران را محدود کنند. این کشورها باید سامانه های موشکی کوتاه برد ایران را بپذیرند که قابلیت حمل تسلیحات هسته ای را ندارد گرچه مذاکرات باید بر محدود کردن این توانمندی های ایران متمرکز باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج