«سریکبای کاژی اوراز» مفتی اعظم قزاقستان، در مورد ترویج افراطی گری به نام دین هشدار داد و گفت: گروه های افراطی مختلف در اغلب موارد از شعارهای دینی برای اهداف شوم خود استفاده می کنند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از 'کازینفورم '، سریکبای کاژی اوراز نسبت به ترویج افراطی گری به نام دین هشدار داد.

مفتی اعظم قزاقستان روز جمعه طی سخنانی در همایش علمای مسلمان اورآسیا در آستانه ،بر ضرورت وحدت معنوی مسلمانان این منطقه و تدوین نظریه خاص برای تحقق این مهم تاکید کرد.
وی افزود: در حال حاضر شاهد سوء استفاده از دین از سوی گروه های افراطی و مخرب و ترویج افکار منفی در میان جوانان هستیم .
سریکبای کاژی اوراز گفت : در عین حال، روشن است که دین بعنوان مولفه اصلی معنویت نمی تواند در خارج ازجریانات اجتماعی و سیاسی جامعه قرار گیرد و پیشرفت ملت و دولت فقط در صورت برقراری صلح و آرامش در کشور امکان پذیر خواهد بود .

نیاز به تدوین نظریه وحدت معنوی مسلمانان اورآسیا است

وی افزود : برای مقابله با چالش ها و افراطی گری دینی در گستره اورآسیا نیاز به تدوین نظریه وحدت معنوی مسلمانان اورآسیا است و این نظریه باید شامل گفتمان گسترده برای ایجاد ساز و کارهای جدید امنیت و توسعه مبتنی بر تحمل پذیری و همکاری و حسن تفاهم شود .
مفتی اعظم قزاقستان گفت : تلاش برای حفظ تمامیت ارضی ،حسن همجواری کشورها و همکاری های بین ادیان و اقوام می تواند جزو این نظریه وحدت معنوی مسلمانان اورآسیا باشد .
به گفته وی امت اسلامی در حال حاضر برای ایستادگی در برابر چالش های جهانی باید یکپارچه و متحد باشد و مشکلات موجود نیز بر مبنای گفتمان و با تکیه بر ارزش های دینی حل و فصل شود .
همایش سه روزه علمای مسلمان اورآسیا روز گذشته با حضور 30 نماینده دینی از 20 کشور اروپا و آسیای مرکزی در آستانه پایتخت قزاقستان آغاز به کار کرد . در این همایش همچنین تاسیس دبیرخانه علمای مسلمان اورآسیا برای فعالیت در راستای ایجاد وحدت معنوی میان مسلمانان پیشنهاد شد .

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج