سفیر ایالات متحده آمریکا در کشور فیلیپین احضار شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، سونگ کیم، نماینده آمریکا با معاون ارشد رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فیلیپین دیدار کرد تا درباره گزارش «ارزیابی تهدید جهانی» که هفته گذشته منتشر شد، با وی گفت‌وگو کند.

این گزارش در بخشی با نام «تهدیدهای منطقه‌ای»، از سرکوب رهبر کامبوج بر سر اختلاف نظر، مبارزه دوترته با جرم و فساد و فرار اقلیت روهینجایی از میانمار به بنگلادش نام برده است.

هری روکو، سخنگوی دوترته طی بیانیه‌ای اظهار کرد، سالوادور مدیالدی، دبیر اجرایی، کیم را بر سر این گزارش که انتقاد شدید رییس‌جمهور و اطرافیانش را در پی داشته، احضار کرد.

روکو در واکنش به این گزارش گفت: دوترته مستبد نیست و تمایلات مستبدانه ندارد. وی به حاکمیت قانون پایبند است و به قانون اساسی وفادار می‌ماند.

سفارت آمریکا در فیلیپین در بیانیه‌ای اظهار کرد، سفیر این کشور با مدیالدی دیدار کرد تا درباره ماهیت گزارش دفتر مدیر اطلاعات ملی توضیح دهد؛ گزارشی که طبق این بیانیه، «بر اساس اطلاعات در دسترس» تهیه شده است.

گفت‌وگوی بین دو طرف بر ارجاعات این گزارش از جمله شفاف‌سازی اینکه اطلاعات درباره فیلیپین پیش‌ از این از جانب منابع رسانه‌ای گزارش شده، متمرکز بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: آمریکا به همکاری با دولت فیلیپین ادامه خواهد داد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج