وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: ما نسبت به آنچه که در افغانستان رخ می‌دهد و نسبت به افزایش نفوذ داعش در این کشور به شدت نگران هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان کنفرانس خبری با خواجه محمد آصف، همتای پاکستانی‌اش در مسکو اظهار کرد: ما نسبت به آنچه که در افغانستان رخ می‌دهد و نسبت به افزایش نفوذ داعش در این کشور به شدت نگران هستیم.

حضور داعش در شمال و شرق افغانستان بسیار جدی است

وی افزود: حضور داعش در شمال و شرق افغانستان بسیار جدی است و در حال حاضر نزدیک به یک هزار تروریست داعش در این کشور حضور دارند. مسکو نسبت به تهدید امنیتی که این مساله برای همسایگان شوروی سابق افغانستان و همچنین روسیه به وجود می‌آورد، بسیار نگران است.

نفوذ داعش در افغانستان

لاوروف تصریح کرد: این تهدید امنیتی درست در مرزهای همسایگان آسیای مرکزی‌مان قرار دارد. این مساله خطر ورود تروریست‌ها به آسیای مرکزی را افزایش می‌دهد و این تروریست‌ها از آسیای مرکزی به راحتی می‌توانند وارد روسیه و یا کشورهای دیگر جهان شوند.

در همین حال وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، اسلام آباد و مسکو با تشکیل یک کمیسیون جدید مرتبط با همکاری نظامی در بحبوحه تنش‌های پاکستان با آمریکا موافقت کردند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: وزرای امور خارجه روسیه و پاکستان نسبت به افزایش همکاری‌های دوجانبه ابراز رضایت کرده و موافقت کردند تا تلاش‌های خود برای تعمیق همکاری‌ها در تمامی حوزه‌های مربوط به منافع مشترک از جمله تجارت، انرژی، دفاع، آموزش، علوم، تکنولوژی و ارتباطات مردمی را افزایش دهند.

در ادامه این بیانیه آمده است: هر دو طرف موافقت کرده‌اند تا همکاری‌های چند جانبه را افزایش دهند. آنها تاکید کردند که عضویت پاکستان در سازمان همکاری شانگهای فرصت‌های بیشتری را برای تعمیق همکاری‌ها میان این دو کشور به وجود آورده است. لاوروف و خواجه محمد آصف تمایل خود را برای افزایش تجارت دوجانبه ابراز کردند و توافق کردند تا تحت چارچوب کمیسیون بین دولتی در همکاری تجاری، اقتصادی، علمی، فنی و فرهنگی همکاری کنند.

براساس این بیانیه آنها در پایان مذاکراتشان درخصوص روابط دوجانبه، مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی، وضعیت خاورمیانه و همکاری میان این دو کشور در سازمان ملل و سازمان همکاری شانگهای صحبت کردند.

در این بیانیه آمده است: لاوروف از تلاش‌ها و ازخود گذشتگی‌های پاکستان در مبارزه با تروریسم بسیار قدردانی کرد و تاکید داشت که روسیه برای تقویت ظرفیت‌های مقابله با تروریسم پاکستان به حمایت‌های خود ادامه خواهد داد. خواجه محمد آصف نیز بر دیدگاه پاکستان برای داشتن همسایگی صلح آمیز تاکید کرده و گفت پاکستان معتقد است راه حل تمامی مناقشات مذاکرات صلح آمیز است. او همچنین تاکید کرد که پاکستان با اعمال تحریم علیه هر کشوری از جمله روسیه به ویژه تحریم‌هایی که با انگیزه سیاسی اعمال می‌شوند، مخالف است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج