دبیرکل ناتو خاطرنشان کرد: روسیه باید به معاهده قوای هسته‌ای میان‌برد همچنان پایبند باشد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپوتنیک، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مصاحبه با روزنامه بیلد آلمان گفت: آمریکا به عنوان یکی از طرف‌ها قرارداد موسوم به قوای هسته‌ای میان‌برد تاکید کرده که روسیه موجودیت این تفاهم را تهدید کرده و در همین راستا اقدام به برنامه ریزی برای تولید و آزمایش یک موشک جدید میان‌برد کرده است. روسیه باید به معاهده قوای هسته‌ای میان‌برد همچنان پایبند باشد.

استولتنبرگ در ادامه تصریح کرد:‌ روسیه از طریق مدرنیزه کردن زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای خود و دست زدن به رزمایش‌های هسته‌ای این ریسک را کرده که یک رقابت تسلیحات هسته‌ای جدید در اروپا به راه‌ بیندازد.

این معاهده مربوط به سال 1978 دربردارنده نابودی موشک‌های کروز و بالستیک پرتابی از زمین با بردی بین 500 تا 5500 کیلومتر به همراه پرتابگرهای آنها، ساختارهای پشتیبانی مرتبط و دیگر تجهیزات حمایتی است.

پیشتر آمریکا و روسیه چندین بار یکدیگر را متهم به نقض این معاهده کرده بودند.

ولادیمر پوتین، رmیس جمهور روسیه، آمریکا را متهم کرده با استقرار پرتابگرهای موشکی در کشور رومانی این معاهده را زیر پا گذاشته است، "در حالی که به غلط روسیه را ناقض معاهده جلوه می‌دهند و از آن بهانه‌ای برای خروج رسمی از معاهده می‌سازند."

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج