یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفته در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، این اتحادیه مقرراتی را برای محافظت از شرکت‌هایش که در حال تجارت در ایران هستند وضع خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفته در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، این اتحادیه مقرراتی را برای محافظت از شرکت‌هایش که در حال تجارت در ایران هستند وضع خواهد کرد.

کشورهای اروپایی بعد از حصول توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ به دنبال افزایش روابط تجاری با ایران بوده‌اند.

اما «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز 22 دی‌ماه هشدار داد در صورتی که فرانسه، آلمان و انگلیس توافق هسته‌ای ایران را مطابق میل او اصلاح نکنند او آمریکا را از این توافق خارج خواهد کرد.

با آنکه کشورهای اروپایی بارها اعلام کرده‌اند حتی در صورت خروج آمریکا از برجام مصمم به ماندن در توافق هستند، لازم است آنها روش‌هایی برای کاستن از تبعات تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های در حال تجارت با ایران پیدا کنند.

«دنیس چایبی»، رئیس کارگروه ایران در سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت یکی از گزینه‌های پیش روی بروکسل احیای «مقررات مسدودساز» خود در برابر تحریم‌های آمریکا خواهد بود که اولین بار در سال 1996 به کار گرفته است.

اتحادیه اروپا

در حال بررسی برخی گزینه‌های احتمالی هستیم

«چایبی» در همایشی در پاریس گفت: «ما در حال بررسی برخی گزینه‌های احتمالی هستیم. انجام این کار به لحاظ حقوقی چندان پیچیده نیست، زیرا ابزارهای حقوقی برای آن موجود هستند.»

«مقررات مسدودساز» (یا مقررات مقابله‌ای) اولین بار در سال 1996 برای محافظت از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در برابر اجبار به تبعیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کوبا وضع شد.

در آن زمان، استفاده اروپا از این مقررات در کنار تهدید به طرح شکایت علیه آمریکا در سازمان جهانی تجارت سبب شد که شرکت‌های اروپایی بتوانند یک دهه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نادیده بگیرند. این قوانین هنوز وجود دارند، ولی با توجه به همراهی اروپا با تحریم‌های آمریکا علیه ایران از سال 2006 به این سو، فعلا این قوانین اجرایی نمی‌شوند.

«چایبی» گفت: «این مقررات را می‌توان احیا کرد یا بار دیگر بازگرداند، اما تنها در صورتی که آشکار شود که آمریکا تحریم‌های با آثار فرامرزی را بازگردانده و آنها را اجرا می‌کند.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج