رهبر حزب اتحادیه دموکرات مسیحی با واگذاری وزارت دارایی به حزب سوسیال دموکرات، صدراعظمی خود را تضمین کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، آنگلا مرکل وزارت دارایی آلمان را به حزب سوسیال دموکرات واگذار کرد.

مرکل رهبری حزب اتحادیه دموکرات مسیحی را بر عهده دارد اما در جریان توافقی که روز چهارشنبه با حزب سوسیال دموکرات برای تشکیل یک ائتلاف بزرگ داشت، این اقدام را انجام داد.

این توافق چهار ماه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی که هیچ یک از دو حزب نتوانستند حمایت کافی را به دست آوردند، تحقق یافت.

کریستین فون اشتتن، یکی از قانونگذاران حزب اتحادیه دموکرات مسیحی که نماینده منافع تجاری این حزب است، گفت: به نظر من تشکیل کابینه با اتفاقاتی که اخیرا افتاده، یک اشتباه سیاسی است. این اقدام به ویژه با واگذار کردن وزارت دارایی، یک اشتباه محسوب می‌شود.

واگذاری وزارت دارایی بیانگر بهای سنگینی است که محافظه‌کاران برای تجدید ائتلاف با حزب سوسیال دموکرات که از سال ۲۰۱۳ میلادی در آلمان در دولت ائتلافی بوده و همچنین تضمین چهارمین دور از صدراعظمی مرکل پرداخت کرده‌اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و رهبر حزب اتحادیه دموکرات مسیحی، هورست سیهوفر، رهبر حزب اتحادیه سوسیال مسیحی و مارتین شولتس، رهبر حزب سوسیال دموکرات پس از مذاکرات ائتلافی برای تشکیل یک دولت ائتلافی جدید در برلین بیانیه‌ای صادر کردند.

روزنامه پرفروش بیلد در تیتر صفحه اول خود نوشت: "مرکل فروخته شد"، "صدراعظمی به هر قیمتی" و "مرکل دولت را به حزب سوسیال دموکرات هدیه کرد".

بر اساس این توافق ائتلافی حزب سوسیال دموکرات هم‌چنان کنترل وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری و وزارت کار را بر عهده خواهد داشت.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج