با وجود اینکه روابط ترکیه و اتحادیه اروپا در سال های اخیر تیره شده، گروهی از سران این سازمان دیدار با رئیس جمهور ترکیه را پذیرفتند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، یک سخنگوی اتحادیه اروپا تاکید کرد نشست مذکور در شهر وارنا در بلغارستان انجام می‌شود و این در حالی است که پیش‌زمینه‌ خصومت میان ترکیه و این اتحادیه وجود دارد و دیپلمات‌های بروکسل اذعان کردند که این نشست تنها با موافقت گروه اندکی از مقام‌های اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

«بویکو بوریسوف»، نخست‌وزیر بلغارستان در آن روز میزان «رجب طیب اردوغان»،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه، «دونالد تاسک»، رئیس شورای اروپا که ریاست نشست‌های رهبران اتحادیه اروپا را هم بر عهده دارد و «ژان کلود یونکر»، رئیس کمیسیون اروپایی خواهد بود.   

این دو مقام ارشد اتحادیه اروپا در دعوتنامه برای اردوغان گفتند: این فرصت خوبی برای ارزیابی مشترک مسائل منافع مشترک و تحولات اخیر در کشور شماست از جمله در حوزه اجرای قانون و آزادی‌های اساسی که اصل لازم ابعاد روابط اتحادیه اروپا – ترکیه محسوب می‌شود.

روابط میان آنکارا و اتحادیه اروپا از زمان کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه و دعوای لفظی اردوغان با آلمان و هلند به عنوان دو عضو اتحادیه اروپا موجب شد تا روابط از بد رو به وخامت برود. اما اتحادیه اروپا همچنین به ترکیه که دومین ارتش بزرگ ناتو را دارد وابسته است و باید نظر آن را برای تامین منافع امنیتی و نیز اعمال کنترل شدید آنکارا روی سیل مهاجرتی از سوی خاورمیانه حفظ کند. دیپلمات‌ها می‌گویند، این واقعیت موجب شده تا اتحادیه اروپا با وجود مخالفت گروهی، موافقت کند که آنکارا در یک نشست عالی‌رتبه شرکت کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج