در حالی که ترامپ تصور می کند با انتشار یادداشت جمهور خواهان درباره عملکرد اف.بی.آی و وزارت دادگستری از احتمال تبانی با روسیه مبرا شده، دموکرات ها نیز اجازه انتشار یادداشت خود را در این بار از مجلس نمایندگان گرفتند.

به گزارش خبرگزاری موج، اکنون «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پنج روز وقت دارد تا در مورد علنی کردن این سند ۱۰ صفحه‌ای تصمیم بگیرد.

دموکرات‌ها در این یادداشت به اشکالات یادداشت جمهوری‌خواهان اشاره کرده‌اند.

جمهوری خواهان در آن سند مدعی شدند که اف‌بی‌آی از قدرت خود برای تحقیق در مورد یک مشاور دونالد ترامپ سوءاستفاده کرده است.

آدام شف، عضو ارشد دموکرات کمیته اطلاعاتی می گوید که برای دولت ترامپ بسیار دشوار خواهد بود که انتشار این سند تازه را مسدود کند.

در سند چهار صفحه‌ای جمهوری‌خواهان به شواهدی اشاره شده بود که اف‌بی‌آی برای استراق سمع از «کارتر پیج»، مشاور انتخاباتی ترامپ، به دادگاه ویژه‌ای ارائه کرده بود.

در این سند اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری متهم می‌شوند که برای گرفتن اجازه استراق سمع در اکتبر ۲۰۱۶ به یک گزارش تایید نشده استناد کرده بودند.

آن گزارش تایید نشده به گزارش استیل معروف شد که تلاشی برای جمع آوری اطلاعات مخرب علیه ترامپ بود. کمپین هیلاری کلینتون بخشی از منابع لازم برای تهیه آن گزارش را تامین کرده بود.

یادداشت جمهوری‌خواهان حاکی است که نویسنده آن گزارش، که یک مامور اطلاعاتی سابق بریتانیا به نام کریستوفر استیل بود، به یک مقام ارشد وزارت دادگستری گفت او «عاجزانه خواهان» شکست ترامپ در انتخابات است. این به معنی شکسته شدن فرآیندهای قانونی برای حفاظت از شهروندان آمریکا (در این مورد کارتر پیج) است.

این یادداشت هم فوق‌محرمانه بود اما کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان هفته پیش با انتشار آن موافقت کرد که در نهایت روز جمعه از طرف کاخ سفید منتشر شد.

آن یادداشت به رغم مخالفت اف‌بی‌آی منتشر شد و منتقدان گفتند که تحقیقات درباره کارتر پیج پیش از تنظیم گزارش استیل شروع شده بود.

دموکرات‌ها می‌گویند، هدف از انتشار آن تلاشی برای بی‌اعتبار کردن تحقیقات مجموعه‌های زیر نظر وزارت دادگستری درباره مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ است.

یادداشت دموکرات‌ها به زودی تحویل کاخ سفید می‌شود و رئیس‌جمهور تا جمعه وقت دارد رسماً آن را از حالت محرمانه خارج کند.

به گزارش نشریه هیل، کاخ سفید اعلام کرده که با دیدی باز به انتشار یادداشت حزب دموکرات - البته با حذف بخش‌های حساس آن - می‌نگرد.

با این حال، ترامپ روز دوشنبه به آدام شف، نویسنده این یادداشت حمله کرد.

ترامپ همچنین در توییتی نوشته است که یادداشت جمهوری‌خواهان او را در تحقیقات تبانی احتمالی ستادش با روسیه تبرئه می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج