مشاور رئیس تشکیلات خودگردان اعلام کرد ژاپن مقدمات شناسایی کشور مستقل فلسطینی را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، «نبیل شعث»، مشاور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که در حال حاضر در ژاپن حضور دارد، اعلام کرد که سیاستمداران ژاپنی مقدمات لازم برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین را آغاز کرده‌اند و گام‌های بعدی ارتقای نمایندگی دیپلماتیک هیأت فلسطینی در توکیو و پس از آن به رسمیت شناختن فلسطین است.

شعث بر تلاش‌های فلسطین جهت وارد کردن ژاپن به نظارت بر روند صلح تاکید کرد.

۱۳۸ کشور اواخر سال ۲۰۱۲ میلادی به عضویت فلسطین در سازمان ملل به عنوان کشور ناظر رای دادند.

طی دو سال اخیر، بیش از ۱۰ پارلمان اروپایی کشور فلسطین را به رسمیت شناختند اما این دولت‌ها اعلام کردند که در زمان مناسب در این زمینه گام برمی‌دارند بی آن که زمان مشخصی را معین کنند.

وزارت خارجه فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۳۵ کشور فلسطین را رسما به رسمیت شناختند و آخرین آن کشور سوئد در سال ۲۰۱۴ میلادی و واتیکان در سال ۲۰۱۵ میلادی بود.

در همین راستا، شعث خاطرنشان کرد که تلاش‌های دیپلماتیک فلسطین با ژاپن  در ضمن تلاش‌های فلسطین برای وارد کردن ناظران جدید بین المللی در روند صلح است.

وی در ادامه افزود: نظارت جدید برای صلح بر سناریوهایی تکیه دارد که مهم‌ترین آن برگزاری کنفرانس بین‌المللی تحت نظارت سازمان ملل یا تشکیل کمیته‌ای متشکل از چین، روسیه، ژاپن، آمریکا و دو عضو دائم در شورای امنیت است تا با استناد بر قطعنامه‌های سازمان ملل بر این روند نظارت داشته باشند.

پیشتر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و شماری از مسئولان فلسطینی پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت واشنگتن به این مکان در ششم دسامبر از پایان نظارت آمریکا بر روند صلح با اسرائیل خبر دادند.

از سوی دیگر، نبیل شعث تاکید کرد که ژاپن وعده داده که به سازمان امداد و کار آوارگان فلسطینی (آنروا) کمک مالی می‌کند.

وی تصریح کرد که فلسطین خواستار حمایت مالی به ارزش پنجاه میلیون دلار به آنروا است و ژاپن اعلام کرده که تمایل دارد به این سازمان کمک مالی کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج