هشت حزب مهم افغانستان خواستار تعدیل قانون انتخابات این کشور شدند.

به گزارش خبرگزاری موج، هشت حزب مهم افغانستان اعلام کردند قانون انتخابات افغانستان برای سهم دهی به احزاب باید تعدیل شود.

احزاب «جمعیت اسلامی»، «حزب اسلامی» ارغندیوال، «جنبش ملی اسلامی»، «وحدت اسلامی»، «افغان ملت»، «اقتدار ملی»، «محور مردم» و «وحدت اسلامی مردم» افغانستان تاکید کردند نقش و سهم احزاب سیاسی در انتخابات پارلمانی افغانستان باید در نظر گرفته شود.

بر اساس بیانیه این احزاب، نظام انتخاباتی افغانستان در در عرصه تامین عدالت انتخاباتی، مشکلاتی فراوانی دارد و در انتخابات‌های گذشته نتوانسته است رضایت مردم را فراهم کند. به همین دلیل، باید بر اساس طرح پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی این کشور، نقش و سهم احزاب سیاسی در انتخابات پارلمانی آینده در نظر گرفته شود.

این احزاب سیاسی با اشاره به توافقنامه حکومت وحدت ملی افغانستان درباره اصلاحات انتخاباتی این کشور اعلام کردند کمیسیون اصلاحات انتخاباتی طرحی مشخص و عملی را برای اصلاح قانون انتخابات افغانستان به حکومت وحدت ملی پیشنهاد کرده است، در نتیجه ما می‌خواهیم که برای آوردن اصلاحات قانون انتخاباتی تعدیل شود.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است که برای نمایندگی بهتر و تامین اصل دربرگیری و عدم تاخیر انتخابات، 34 ولایت افغانستان به‌ عنوان 34 حوزهٔ انتخاباتی باقی بماند و آرای احزاب سیاسی در هر حوزه انتخاباتی برای نامزدهای آن حزب قابل انتقال باشد.

این احزاب همچنین تصریح کردند که حضور ناظران احزاب و ناظران بین‌المللی در تمام جلسات و تصمیم‌گیری‌های کمیسیون‌های انتخاباتی و روندهای انتخابات، در قانون ثبت شود و برای تحقق آن اتاق نظارت احزاب سیاسی بر انتخابات در ساختار کمیسیون‌های انتخابات پیش‌بینی شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج