وزارت اتحاد دو کره در سئول اعلام کرد که پیونگ یانگ به دلیل آنچه تشویش اذهان عمومی شهروندان کره شمالی می خواند برنامه فرهنگی مشترک با کره جنوبی را لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، سئول اعلام کرد، تصمیم کره شمالی در لغو این برنامه مشترک فرهنگی مایه تاسف فراوان است و تاکید کرد که پیونگ‌یانگ باید به تمامی توافقات به دست آمده میان دو کره پایبند بماند.

کره شمالی گفته است که هیچ چاره‌ای جز لغو این برنامه نداشته؛ این برنامه قرار بود در منطقه کوهستانی «کومگانگ» کره شمالی و پیش از بازی‌های المپیک زمستانی در کره جنوبی برگزار شود.

دو کره توافق کردند تا تحت لوایی مشترک در مراسم افتتاحیه بازی‌های مذکور حاضر شوند.

اوایل ژانویه سال جاری میلادی، کره شمالی و همسایه جنوبی‌اش مذاکراتی بی‌سابقه را برگزار کرده و براساس آن توافق شد تا پیونگ‌یانگ، ورزشکارانش را در این بازی‌ها شرکت دهد.

دو کره از آن زمان تاکنون درباره جزئیات نهایی این روند مذاکراتی داشته‌اند. دو کشور همچنین درباره کنسرتی متفاوت در کره جنوبی با حضور ارکستر کره‌شمالی و اعزام ورزشکاران کره جنوبی به پیست اسکی در کره شمالی  برای آموزش صحبت کردند.

این در حالی است که کره‌ جنوبی امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که سایر پروژه‌های مربوط به بازی‌های المپیک زمستانی را با کره شمالی و با وجود لغو اجرای مشترک فرهنگی دو کشور ادامه می‌دهد.

وزارت اتحاد مجدد دو کره واکنشی رسمی‌ را امروز درباره این اقدام از سوی کره شمالی مطرح می‌کند.

یکی از مقام‌های دولتی کره‌ جنوبی همچنین گفت: به نظر می‌رسد که برنامه‌های مربوط به آموزش مشترک اسکی بازان دو کره همانند گذشته که برنامه ریزی شده بود، صورت بگیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج