در حالی که پرونده نقش احتمالی عربستان سعودی در حملات 11 سپتامبر در حال بررسی در محاکم آمریکایی است، قاضی مسئول پرونده مدعی است شواهد جدی درباره خاطی بودن دولت عربستان وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این قاضی به نام جورج دنیلز که قاضی منطقه منهتن نیویورک است در یک جلسه دادرسی اقدام به طرح پرسش‌هایی از وکلای خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر و یا بازماندگان این حملات در کنار وکلای عربستان سعودی کرد. این قاضی با طرح سوالاتی تلاش کرد عربستان سعودی را در پرونده حملات 11 سپتامبر تبرئه کند.

او بلافاصله بعد از این پرسش‌ها حکمی صادر نکرد و هرگونه حکم مکتوب او احتمالا چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد.

این جلسه بعد از آن برگزار شد که چندی پیش کنگره آمریکا با تصویب «قانون جاستا» ( قانون حمایت از خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر) در کنگره آمریکا اجازه داد که با استناد به ادعای دست داشتن عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از این کشور در دادگاه شکایت شود.

وکیل شاکیان عربستان ادعاهایی را مطرح کرد مبنی بر اینکه عربستان حتی اگر که هرگز موافق حمایت از تروریست‌ها نبوده و از رسیدن پول اهدایی‌اش به خیریه‌ها در خاورمیانه به گروه اسامه بن‌لادن اطلاعای نداشته باشد، می‌تواند در این حملات تروریستی مسئولیت داشته باشد.

قاضی دنیلز ادعاهای این وکیل را به چالش کشید و پرسید: اگر من به شما ۱۰ دلار بدهم و شما بروید با ۵ دلارش یک بستنی بخرید آیا می‌توان نتیجه گرفت که من به شما ۵ دلار دادم‌ام تا بروید بستنی بخرید؟

او همچنین اظهار داشت: بنابراین آیا باید به ازای هر اقدام تروریستی القاعده عربستان را مسئول آن دانست؟ کمیسیون ۱۱ سپتامبر در گزارش خود هیچ مدرکی پیدا نکرده که دولت عربستان به عنوان یک نهاد یا مقام‌های ارشد عربستان به طور انفرادی به تامین مالی حملات القاعده پرداخته باشد.

«مایکل کلوگ»، وکیل عربستان در این پرونده نیز گفت: تحقیقات سازمان سیا و اف‌بی‌آی و کمیسیون ۱۱ سپتامبر همگی مسئول بودن عربستان را رد کردند. به نظر می رسد قاضی پرونده سعی دارد هر چه سریع تر حکم تبرئه عربستان در پرونده حملات 11 سپتامبر را صادر کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج