تحلیل گر مشهور بریتانیایی اعلام کرد نباید از رئیس جمهور آمریکا انتظار هیچ کار عاقلانه ای داشت.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از روزنامه ایندیپندنت، «رابرت فیسک» در این مقاله می‌نویسد: دیگر هرگونه صحبت درباره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و یا وجود سیاست خارجی در آمریکا فایده‌ای ندارد؛ چراکه هیچ‌کدام موجودیت ندارند و در حقیقت ریاست جمهوری ترامپ همانقدر واقعی است که وجود کشور فلسطین.

وی خاطرنشان می‌کند: در ذهن «دیوانه ابلهی» که فکر می‌کند دارد آمریکا را اداره می‌کند، مطمئنا صلح میان اسرائیل به عنوان یک هم‌پیمان بسیار محبوب و مدرن و یک مردم جهان‌سومی که مجبور به زندگی در مخروبه‌ها هستند، هیچ توجیهی ندارد و در این میان تنها شهر قدس پایتخت اسرائیل محسوب می‌شود و مردم فلسطین به عنوان مردمی که عمدتا مسلمان هستند و دقیقا سفیدپوست محسوب نمی‌شوند در زمره کشورهای «چاه مستراح» ترامپ قرار می‌گیرند.

رابرت فیسک در ادامه خاطرنشان می‌کند: من اخیرا چند بار در دوبلین و در جریان مباحث درباره خاورمیانه به ویژه بعد از ادعای دولت ترامپ در پایتختی شهر قدس برای اسرائیل گفتم که ترامپ دیوانه و مجنون است و باید در یک بیمارستان روانی بستری شود. اما در هر موقعیتی مجریان و تهیه‌کنندگان این جلسات به من گوشزد می‌کردند از آنجا که دکتر نیستم صلاحیت تعیین دیوانگی ترامپ را ندارم. با این حال اگر من می‌گفتم که ترامپ کاملا عاقل و عادل است، در آن صورت کسی به من صلاحیت نداشتم برای تعیین این مساله را گوشزد نمی‌کرد. حتی اگر کسی مثل معمر قذافی را هم دیوانه می‌خواندم، کسی این موضوع را به من گوشزد نمی‌کرد.

رابرت فیسک در خاتمه نتیجه‌گیری می‌کند: ما نباید فریب صبحت‌هایی که درباره ترامپ زده می‌شود را بخوریم به هر ترتیب او دارد خاورمیانه را تبدیل به جایی پرخشونت‌تر و بی‌رحمانه‌تر می‌کند و این کار را با رهبری داماد همواره خندانش یعنی جارد کوشنر و ژنرال‌هایش به ویژه «سگ دیوانه» جیمز ماتیس به پیش خواهد برد.

ماتیس الکی این لقب را به دست نیاورده، چراکه پیش از این معتقد بود که این شیعیان ایران و نه سنی‌های عراق هستند که طرح‌های آمریکا را در عراق بعد از حمله آمریکا با اخلال مواجه کردند و این نشان می‌دهد که او بیشتر احساسی است تا منطقی.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج