رئیس جمهور پیشین برزیل که دو سال پیش از مقام خود برکنار شد معتقد است اگر هم حزبی او از کاندیداتوری برای انتخابات آتی ریاست جمهوری محروم شود کشور غرق در آشوب خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دیلما روسف»، رئیس جمهوری برکنار شده برزیل در مصاحبه‌ای گفت: هر دولتی که در انتخابات ۲۰۱۸ روی کار بیاید اما با روند انتخاباتی درست و شفاف زمام امور را به دست نگیرد، نمی‌تواند کشور را به درستی اداره کند و کشور غرق در آشوب می‌شود.

«لوئیس ایناسیو لولاداسیلوا»، رئیس جمهوری پیشین برزیل در ژوئیه ۲۰۱۷ و پس از احراز اتهاماتش مبنی بر فساد، به ۹.۵ سال حبس محکوم شد. دادگاه پورتو الگره اعلام کرده که در ۲۴ ژانویه سال جاری میلادی به تجدیدنظر وی پاسخ می‌دهد.

این دادگاه تصمیم می‌گیرد که آیا لولاداسیلوا که در دوران ریاست جمهوری ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ خود از محبوبیت زیادی در میان مردم برزیل برخوردار بود، می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری اکتبر ۲۰۱۸ شرکت کند یا خیر.

روسف که در سال ۲۰۱۶ به اتهام نقض قوانین بودجه دولتی استیضاح شد، گفت: بر این باورم که لولاداسیلوا می‌تواند اوضاع پر تنش سیاسی برزیل را آرام کند. فکر نمی‌کنم که تاکید بر استفاده سیاسی از سیستم قضایی بتواند باعث رشد و اعتلای کشور شود. لولاداسیلوا می‌تواند ورق را برگرداند و به بازسازی کشور کمک کند. ما به دنبال التیام زخم‌ها و بهبود اوضاع کشور هستیم.

روسف ۷۰ ساله هنوز بر این باور است که استیضاحش کودتایی پارلمانی برای توقف فعالیت ۱۳ ساله چپگراها بر برزیل بوده و اقدامات قانونی علیه لولاداسیلوا نیز با هدف متزلزل کردن سیاست‌های سوسیالیستی وی است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج