وکیل مدافع دولت عربستان در دفاعیه ای درخواست کرد کلیه شکایات اعلام وصول شده علیه این کشور در پرونده حملات 11 سپتامبر به دلیل کمبود شواهد باطل شود

به گزارش خبرگزاری موج به نوشته روزنامه رای الیوم، «مایکل کلیوگ»، وکیل مدافع عربستان در دادگاه منهتن در جنوب نیویورک که مسوول رسیدگی به پرونده حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ است، خواستار ابطال تمامی شکایات قضایی مطرح شده علیه عربستان در ارتباط با حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شد.

گزارش‌های متعددی حاکی از کمک عربستان به القاعده در حمله ۱۱ سپتامبر است که به انهدام برج‌های تحارت جهانی در نیویورک منجر شد.

کلیوگ در ابتدای جلسه دادگاه در مقابل «جرج دنییلز»، قاضی دادگاه تاکید کرد که تمامی شکایات مطرح شده علیه عربستان مبنی بر ارتباط این کشور با حوادث ۱۱ سپتامبر به دلیل نبود مدرکی که دست داشتن عربستان و یا حمایت آن از القاعده در این حملات را ثابت کند، باید لغو شوند.

وی افزود: شاکیان این پرونده هیچ مدرکی دال بر ادعایشان را ارائه نکردند، در گزارش‌های کمیته ۱۱ سپتامبر، دفتر تحقیقات فدرال، آژانس اطلاعات مرکزی و کمیته رسیدگی به تحقیقات این پرونده نیز هیچ مدرکی در این خصوص مشاهده نمی‌شود.

وکیل مدافع عربستان در دادگاه منهتن تاکید کرد: نتیجه ‌گیری بر اساس حدس و گمان برای طرح شکایت کافی نیست.

کمک عربستان به القاعده از طریق جمعیت های خیریه

وکلای قربانیان این پرونده و خانواده‌های آنها تاکید دارند که عربستان از طریق جمعیت‌های خیریه مبالغی را برای القاعده جمع‌آوری و ارسال می‌کرده است، آنها در این مورد به اظهارات مسئولان سابق دفتر تحقیقات فدرال، باب گراهام، سناتور سابق ایالت فلوریدا و رئیس سابق کمیته اطلاعات مرکزی آمریکا در پارلمان این کشور مبنی بر حمایت لجستیکی مسئولان عربستانی از دو تن از هواپیما ربایان ۱۱ سپتامبر استناد می‌کنند.

قاضی این دادگاه تا این لحظه حکمی در خصوص ازسرگیری شکایات علیه عربستان و یا ابطال این شکایات صادر نکرده است اما خبرگزاری آسوشیتدپرس احتمال می‌دهد که دنییلز روند رسیدگی به شکایات اخیر را ادامه دهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج